در جلسه صبح روز دوم اجلاس خبرگان

عراقچی: پذیرش قوانین بین‌المللی پذیرش محدودیت تحمیلی دشمنان نیست

برجام, عراقچی

یک عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته­‌ای گفت: عده‌ای پذیرش قوانین بین‌المللی را پذیرش محدودیت تحمیلی دشمنان تفسیر می‌کنند که این موضوع بدون پشتوانه حقوقی و سیاسی است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران که به عنوان میهمان ویژه در جلسه سوم هجدهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری سخنرانی می‌کرد با تشریح پیشینه مذاکرات هسته­‌ای در 12 سال گذشته به عنوان یک مسأله ملی، ضمن بیان زیاده‌خواهی‌های طرف مذاکره کننده از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای احقاق حق ملت و نپذیرفتن خواسته‌های نابه‌حق کشورهای غربی 1+5 سخن گفت و افزود: «ما در مذاکرات با دست پر در ابعاد مختلف فنی، حقوقی، سیاسی و پشتیبانی مقام معظم رهبری و مردم مقاوم کشورمان وارد شدیم و همین امر موجب تحقق اقتدار نظام ما شد».

او از دستاوردهای مذاکرات و توافق هسته‌ای گفت و افزود: «امروز شاهد اقتدار جمهوری اسلامی در منطقه و جهان هستیم و اثبات قدرت "نه" گفتن نظام مقابل قدرت‌های به ظاهر برتر دنیا هستیم».

وی افزود: «خواسته ما در مذاکرات احترام به اجرای حق هسته‌ای و پذیرش حق کشور برای حرکت در مسیر تحقیق و توسعه، پیشرفت و تحقق غنی‌سازی صنعتی و استفاده از ماشین‌های نسل نو غنی‌سازی IR6 و IR8 برای رسیدن به اهداف صنعتی تا میزان یک میلیون سو ظرف 15 سال بوده که در این توافق به آن دست پیدا کرده‌ایم».

عراقچی دستاوردهای توافق هسته‌ای را این طور تبیین کرد: «مهم‌ترین دستاوردهای ما در طول این مذاکرات، پذیرش حق غنی‌سازی کشور از سوی شورای امنیت، تثبیت اراده هسته‌ای و رفع تحریم‌های اقتصادی و مالی به صورت یک‌جا و بقیه تحریم‌ها از جمله تحریم تسلیحاتی در یک فاصله زمانی معقول، بوده است که سه خواسته اصلی و کلان ما به شمار می‌رود و به آن‌ها رسیدیم».

معاون وزیر خارجه با اشاره به روند بررسی توافق در شورای عالی امنیت ملی گفت: «ما تمام مفاد توافق را بند به بند در شورای عالی امنیت ملی و کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی مورد بحث قرار داده‌ایم تا اعضای شورای عالی امنیت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشراف بر متن برجام تصمیم‌گیری کنند».

او هم‌چنین از پذیرش برخی محدودیت‌ها از سوی کشور سخن گفت و خاطرنشان کرد: «هیچ یک از محدودیت‌های پذیرفته شده ابدی نیست و در قالب یک مدت زمانی مشخص تعریف شده است. به علاوه، تمام تدابیر لازم برای جلوگیری از سوء استفاده طرف غربی در اعمال این گونه محدویت‌ها یا نظارت‌ها، در نظر گرفته شده است».

وی در ادامه با قدردانی از مقاومت مردم و مسوولان نظام در برابر تهدیدهای دشمنان، به توان تدافعی، نظامی و قدرت مقابله به مثل نیروهای نظامی جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «رهبری خردمندانه مقام معظم رهبری، مدیریت شایسته رییس‌جمهور، دیپلماسی فعال نظام، توانمندی‌های نظامی و دفاعی، مقاومت و ایستادگی ملت ایران در مقابل تحریم‌ها و توانایی‌های منطقه‌یی ما باعث شد دشمن پای میز مذاکره بیاید و مطالبات ما را بپذیرد. دیپلماسی می‌تواند توانایی‌های بالقوه را به فعلیت در آورد و این قدرت ملت ایران بود که موجب شد ما در یک مذاکرات نفس‌گیر با رعایت خطوط قرمز، منافع نظام را تأمین کنیم».

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای، ضمن تقدیر از نظرات کارشناسی شده و سازنده برخی منتقدان توافق هسته‌ای گفت: «ما الحق و الانصاف از برخی انتقادها تشکر می‌کنیم چرا که طرح انتقادات موجب شد ما با دقت نظر و حساسیت بیش‌تری مواضع خود را در مذاکرات مطرح کنیم و همین موجب تقویت قدرت ما در مذاکرات بود، در عین حال از طرح برخی نقدهای غیرمنصفانه که بیش‌تر جنبه لجبازی دارند آزرده خاطر هستیم».

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به بزرگ‌نمایی از برخی محدودیت‌های طبیعی و قانونی بین‌المللی که از سوی کشورها برای داشتن حق هسته‌ای پذیرفته شده است ابراز کرد: «پذیرش قوانین بین‌المللی برای استفاده از حق هسته‌ای، امری بدیهی است و این طور نیست که تنها ما باشیم که با توافق صورت گرفته برای خود ایجاد محدودیت کرده باشیم. عده‌ای پذیرش قوانین بین‌المللی را پذیرش محدودیت تحمیلی دشمنان تفسیر می‌کنند که این موضوع بدون پشتوانه حقوقی و سیاسی است».

عراقچی، تحمیل فشارهای اقتصادی جهت تخریب عقبه‌های استراتژیک اقتصادی نظام را شگرد ناموفق و محکوم به شکست در برابر ملت ایران دانست و افزود: «دشمن با اعمال تحریم‌ها و ایجاد محدودیت‌های غیرقانونی تلاش می‌کند به نظام ما آسیب برساند، ولی ما در این مذاکرات توانستیم با عقب راندن دشمن، حق مسلم خود در داشتن و بهره‌برداری از مواهب الهی و داشته‌های‌مان را به اثبات برسانیم».

انتهای پیام
کد N943712