ایمیل‌های دردسرساز خانم وزیر؛ رئیس مجلس نمایندگان آمریکا "الکلی، تنبل و ضعیف" است

هیلاری کلینتون

در میان هفت هزار صفحه از ایمیل‌های افشا شده هیلاری کلینتون نکات قابل توجهی به چشم می‌خورد. در یکی از آنها فرد مورد اعتماد وزیر امور خارجه سابق آمریکا از جان بوئنر به شدت انتقاد کرده و وی را "الکلی، تنبل و رهبری ضعیف" می‌داند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری هیل، ایمیل معتمد ارشد هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا مربوط به سال 2010 و شبی است که جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا با کمک تی پارتی (حزب چای) قدرت را بدست گرفتند.

سیدنی بلومنتال، معتمد ارشد کلینتون در ایمیلی به وی نوشته است: «او(بوئنر) بدنام، الکلی، تنبل است و اصلا به اصول متعهد نیست. انتظار داشتن از او بی‌معناست. او نیوت گینگریچ نیست که به عنوان رهبر "انقلاب" شناخته شود، بلکه روی موج برای رسیدن به قدرت حرکت می‌کند. او خسته، ناراضی و توخالی است و به هیچکس وفادار نیست.»

تاریخ پست الکترونیکی مذکور به دوم نوامبر 2010 بازمی‌گردد و این ایمیل جزو 7000 صفحه ایمیلی است که اواخر روز دوشنبه از سوی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد. ایمیل‌های منتشر شده برای سال‌های 2009 تا 2010 است.

پس از آن پیروزی، جان بوئنر به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد. وی در حال حاضر سومین دوره دوساله خود را می‌گذراند. در پاسخ به ایمیل این معتمد ارشد، کلینتون از وی بابت نظراتش تشکر کرده است.

در این گنجینه ایمیل‌ها اطلاعات بسیاری درباره موضوعات مختلف یافت می‌شود. در یکی دیگر از ایمیل‌ها مارتین ایندیک، سفیر سابق آمریکا در سرزمین‌های اشغالی و مذاکره‌کننده صلح نظرات خود را درباره بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مطرح کرده است.

ایندیک در ایمیلی به کلینتون نوشته است:‌ نتانیاهو فرصت تاریخی توافق با فلسطینیان را از دست می‌دهد چون برای حفظ ائتلاف خود بسیار وسواس دارد. او می‌ترسد که یک بازنده شود و شدیدا گمان می‌کند که خودش طراح سیاسی در بازار خاورمیانه است.

این ایمیل به لحاظ محتوا اهمیت دارد چرا که در سپتامبر 2010 و زمانی نوشته شده که مذاکرات مستقیمی به رهبری آمریکا میان محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و نتانیاهو در جریان بود. در آن زمان همچنین نتانیاهو به شدت تلاش می‌کرد تا دولت ائتلافی خود را حفظ کند.

سفیر سابق آمریکا در سرزمین‌های اشغالی همچنین می‌نویسد: «تاکتیک‌های نتانیاهو، به شکست خودش می‌انجامد. او بدون هیچ منطقی تماما در حال افزایش درخواست‌های خود است و گمان می‌کند که با این روش می‌تواند موفق شود. نهایتا تحت فشار او سازش نهایی را باید انجام دهد اما پس از مدت زمان زیادی وقت تلف کردن.»

انتهای پیام

کد N943395