پیشنهاد رئیس سابق سیا برای پیوستن جبهه النصره به ائتلاف ضد داعش!

آمريكا

دیوید پترائوس رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، در حال بررسی طرحی برای استفاده از جبهه النصره، گروه شبه نظامی وابسته به القاعده در سوریه علیه گروه تروریستی داعش است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از دیلی بیست، به گفته دیوید پترائوس، رئیس سابق سازمان سیا، بهترین سلاح آمریکا علیه گروه تروریستی داعش بزرگترین دشمن این کشور یعنی القاعده است.

به نوشته دیلی بیست، این ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا در حال انجام مذاکراتی محرمانه با مقام های آمریکا درباره استفاده از تروریست های القاعده علیه تروریست های داعش است.

فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان بر اساس این گزارش به این نتیجه رسیده که می توان روی استفاده از شبه نظامیان میانه روی جبهه النصره وابسته به القاعده برای پاکسازی سوریه از داعش حساب باز کرد.

به نوشته دیلی بیست، پترائوس این نتیجه را با استناد به موفقیت های سال 2007 در عراق هنگامی که فرماندهی نیروهای ائتلاف در این کشور را بر عهده داشت، گرفته است. در آن زمان آمریکا توانست شبه نظامیان سنی را برای پیوستن به نیروهای آمریکایی برای جنگ در القاعده در عراق متقاعد کند که این منجر به موفقیت های اولیه ای در این کشور شد.

اما القاعده در عراق اکنون تبدیل به گروه تروریستی داعش شده و وعده داده تا اقدام به از بین بردن گروه القاعده کند.

به نوشته دیلی بیست،‌ پترائوس عقیده دارد، آمریکا می تواند در صورت تعامل با اعضای کم تر تندروی جبهه النصره از جمله کسانی که به این گروه پیوسته اند تا دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه را سرنگون کنند موفقیت هایی را به دست‌ آورد.

پترائوس زمانی که جنگ داخلی در سوریه در سال 2011 بالا گرفت ریاست سازمان سیا را بر عهده داشت.

در تماسی که دیلی بیست با پترائوس برقرار کرد وی از اظهار نظر درباره این گزارش خودداری کرد.

انتهای پیام

کد N943380