جان کری در حمایت از توافق هسته‌ای سخنرانی می‌کند

جان كري,توافق جامع هسته‌اي

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در حمایت از توافق هسته‌ای در مرکز ملی قانون اساسی در فیلادلفیا سخنرانی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری صدای آمریکا، جان کری وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در فیلادلفیا در حمایت از تواق هسته‌ای ایران به سخنرانی خواهد پرداخت. این در حالی است که دموکرات‌ها در کنگره آمریکا در آستانه تضمین این موضوع هستند که قانون‌گذاران نتوانند لایحه مخالفت با توافق هسته‌ای را به تصویب برسانند.

جان کری و دیپلمات‌های برجسته‌ای از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، آلمان و اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه با ایران توافق کردند تا در ازای محدودیت در برنامه هسته‌ای ایران تحریم‌های اعمال شده‌ علیه این کشور رفع شود.

قرار است کنگره ایالات متحده هفته آینده و در پایان 60 روز مهلت بررسی توافق درباره‌ آن بحث‌و گفت‌وگو کند.

منتقدان مدعی هستند که این توافق عدم توسعه سلاح هسته‌ای از سوی ایران را تضمین نمی‌کند و ممکن است موقعیت اسراییل متحد ایالات متحده را به خطر بیاندازد.

با این حال حامیان توافق هسته‌ای اعلام کردند که مواد این توافق‌نامه از دست یابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس قرار است کری علاوه بر سخنرانی روز چهارشنبه، نامه‌ای نیز به اعضای کنگره ارسال کند که در آن به رئوس کلی تعهدات امنیتی ایالات متحده نسبت به اسراییل و کشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره می شود.

اوباما رئیس جمهور ایالات متحده و کری وزیر خارجه آمریکا در تلاشند تا حمایت لازم از سوی دموکرات‌ها را کسب کنند تا مانع رای جمهوری‌خواهان که مخالف توافق‌ هسته‌ای هستند، شوند.

آنها برای حفظ حق وتوی اوباما به 34 رای اعضای سنا نیاز دارند که با آرای مثبت باب کیسی از پینسیلوانیا و کریس کونز از دلاور تنها به حمایت یک سناتور نیاز دارند.

در همین زمینه سناتور بنکاردین دموکرات برجسته در کمیته روابط خارجی سنا که هنوز تصمیم خود را در خصوص توافق هسته‌ای پیش‌بینی کرد که اوباما تا پایان هفته جاری از حمایت 34 اعضای کنگره برخوردار خواهد شد.

تاکنون تنها دو سناتور دموکرات با توافق هسته‌ای مخالف کرده‌اند و 11 سناتور دیگر هم هنوز نظر خود را ابراز نداشته‌اند.

در صورتی که کنگره علیه توافق هسته‌ای ایران رای صادر کند این احتمال وجود دارد که قانون گذاران تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را حفظ کنند و در نتیجه توافق بین‌المللی را به مخاطره بیاندازند.

در ماه ژوئیه شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که طی آن در صورت همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش و تایید این آژانس، تحریم‌های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و ایالات متحده علیه ایران رفع خواهد شد.

انتهای پیام

کد N943308