تاکید مصر بر لزوم نظارت بر تاسیسات هسته‌ای اسرائیل

اسراييل

به دنبال درخواست رژیم صهیونیستی از مصر برای توقف تلاش‌های خود جهت بازرسی بین‌المللی از تاسیسات هسته‌ای این رژیم، وزارت خارجه مصر بر موضع ثابت خود در قبال لزوم بازرسی از تاسیسات هسته‌ای اسرائیل تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر موضع ثابت قاهره برای تلاش در جهت مجاب کردن جامعه جهانی به لزوم نظارت بین‌المللی بر تاسیسات هسته‌ای اسرائیل اعلام کرد: این موضوعی است که نمی‌توان بر سر آن بحث و چانه‌زنی کرد. چراکه مساله به آینده تمامی منطقه و نه نظارت شخصی یا فردی وابسته است. اسرائیل تنها دولتی است که فعالیت‌های هسته‌ای مبهم و خارج از نظارت بین‌المللی دارد. به ویژه پس از توافق هسته‌ای ایران و غرب گروه کشورهای عربی باید به بررسی این مساله بپردازند.

احمد ابوزید، سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر تاکید کرد: طرح‌های مصری وجود دارد که هر سال در نشست سالانه در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای مطرح می‌شود که از جمله آنها پرونده تاسیسات هسته‌ای اسرائیل است که ما موضع جدیدی را در قبال آن نداریم.

وی افزود: طرح‌هایی که مصر و گروه کشورهای عربی در این آژانس ارائه می‌کنند تصمیماتی است که به شکل دوره‌ای اتخاذ می‌شود و باید قبل از انجام هر طرحی این کشورها به گفت‌وگو بپردازند.

اخیراً روزنامه عبری‌زبان هاآرتص اعلام کرد که رژیم صهیونیستی در پیامی به مقامات مصر از آنها خواسته است تا تلاش برای تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای را که به موجب آن تاسیسات هسته‌ای اسرائیل تحت نظارت بین‌المللی قرار می‌گیرد، متوقف کنند.

انتهای پیام

کد N943278