عملیات مخفی "سیا" برای هدف‌گیری رهبران داعش در سوریه آغاز شد

تسنیم نوشت: مقامات آمریکایی از آغاز عملیات جدید سازمان سیا برای هدفگیری عوامل بلند‌پایه داعش توسط پهپادهای آمریکایی خبر دادند.

به گزارش واشنگتن پست، مقامات دولت آمریکا اعلام کردند سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و بخش نیروهای ویژه  این کشور به عنوان بخشی از یک برنامه کشتار هدفمند مبارزه‌ای مخفی برای ردیابی مظنونان تروریستی و اعضای گروه داعش در سوریه را آغاز کرده اند.

مقامات آمریکایی اعلام کردند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و بخش فرماندهی عملیات ویژه پهپادی آمریکایی را بر فراز سوریه به پرواز درآورده و مشغول هدف قرار دادن عوامل و نیروهای بلندپایه گروه داعش در این کشور هستند. در میان افرادی که در این برنامه کشته شده‌اند می‌توان به یک شبه‌نظامی انگلیسی اشاره کرد که به عنوان معمار گروه داعش در استفاده از رسانه‌های اجتماعی در تحریک شبه‌نظامیان برای حمله به آمریکا مشهور شده بود.

این برنامه بیانگر حضور قابل توجه سازمان سیا در جنگ سوریه است و به اعتقاد کارشناسان فعالیت داعش حضور گروهی مانند القاعده را به عنوان یک تهدید تحت‌الشعاع قرار داده است.

یکی از مقامات آشنا به عملیات با اشاره به کشته شدن جنید حسین، شبه‌نظامی انگلیسی که در جریان این عملیات کشته شد گفت: این افراد از طریق یک عملیات جداگانه شناسایی شده و هدف قرار می‌گیرند.

البته این عملیات با چالش‌های بسیاری مواجه است زیرا داعش بر خلاف القاعده مناطق بسیاری را در اختبار دارد و در جذب نیرو با محدودیتهای القاعده مواجه نیست. به علاوه بسیاری از نیروهایی که به این گروه می‌پیوندند پیش از این سابقه نظامی در ارتش صدام حسین دارند.

به علاوه عملیات پهپادها در کشوری مانند سوریه جبهه جدیدی به شمار می‌رود زیرا پهپادهای آمریکایی پیش از این در مناطقی مانند پاکستان، یمن، سومالی و بخشهایی از شمال آفریقا فعالیت می‌کردند.

52261

کد N943266