پاکستان: تقریبا همه عناصر شبه نظامی اویغور را نابود کرده‌ایم

رئیس جمهور پاکستان امروز(چهارشنبه) در جریان سفر به پکن اعلام کرد، تقریبا همه اعضای گروه شبه نظامی اویغور موسوم به جنبش اسلامی ترکستان شرقی(ETIM) در خاک پاکستان نابود شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چین گروه‌های جدایی طلب افراط‌گر نظیرجنبش اسلامی ترکستان شرقی را به دلیل ناآرامی‌ها در منطقه سینکیانگ در غرب این کشور مقصر می داند و می گوید این گروه‌ها پایگاه‌هایی در کشورهایی نظیر پاکستان و افغانستان دارند و به دنبال تشکیل کشور مستقلی به نام ترکستان شرقی هستند.

ممنون حسین، رئیس جمهور پاکستان در دیدار با شی جینپینگ، همتای چینی‌اش در تالار بزرگ خلق چین در پکن اظهار کرد، عملیات ضد تروریستی اخیر ارتش در ریشه کن کردن تروریسم در کشور موفق بوده است.

ممنون حسین خاطرنشان کرد: این عملیات همچنین کمک زیادی به نابود کردن گروه شبه نظامی جنبش اسلامی ترکستان شرقی در کشور ما کرده و من فکر می‌کنم تقریبا همه نیروهای این جنبش در کشور ما از بین رفته‌اند. اگر هم باشند تعدادشان بسیار کاهش یافته است.

ممنون حسین که به منظور شرکت در رژه نظامی ویژه هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم به چین رفته تاکید کرد: چین و پاکستان برادران آهنین هم هستند و همواره با تعصب فراوان به یکدیگر کمک کرده‌اند.

در سالهای اخیر صدها تن در خشونت‌های استان سین‌کیانگ چین کشته شده‌اند که دولت چین شبه نظامیان اویغور را مقصر آن می داند.

چین مدعی است گروه ترکستان شرقی اویغورهایی را به خدمت می گیرد که به ترکیه رفته تا نزد گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه آموزش ببینند.

انتهای پیام

کد N943095