شورای امنیت امروز درباره اعتراضات مردمی لبنان نشست برگزار می‌کند

سیاسی

منابع دیپلماتیک در نیویورک اعلام کردند که شورای امنیت تصمیم دارد امروز (چهارشنبه) نشست فوق العاده‌ای را در خصوص اعتراضات مردمی در لبنان برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه النهار لبنان به نقل از منابع دیپلماتیک در نیویورک اعلام کرد که جلسه فوق العاده شورای امنیت خارج از جدول کاری این شورا برای ماه جاری است و هدف آن اطلاع یافتن از گزارش سیگرید کاگ، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در لبنان در خصوص تحولات اخیر و به ویژه اعتراضات مردمی علیه فساد طبقه سیاسی است.

کمپین‌های مردمی مدتی است اعتراضات گسترده‌ای را علیه شرایط موجود در کشورشان به ویژه وضعیت جمع‌آوری زباله به راه‌ انداخته‌اند.آنها روز گذشته در اعتراض به بحران زباله‌های انباشته شده در خیابان‌های پایتخت، ساختمان وزارت محیط زیست را اشغال کردند و خواهان استعفای محمد المشنوق، وزیر محیط زیست شدند.

نیروهای امنیتی لبنانی برای خارج کردن تحصن کنندگان در داخل وزارت محیط زیست به زور متوسل شدند. صلب سرخ لبنان اعلام کرد که 50 تن را به دلیل زخمی شدن در این حادثه معالجه کرده است.

یورش تظاهرکنندگان لبنانی به وزارت محیط زیست کمی قبل از پایان ضرب الاجل 72 ساعته آن‌ها به دولت برای برآوردن خواسته‌هایشان رخ داد.

عصر روز سه شنبه درگیری‌های محدود میان نیروهای امنیتی و تحصن کنندگان در اقدام بی‌سابقه رخ داد. بیرون ساختمان وزارت محیط زیست نیز درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و صدها تظاهرکننده به وقوع پیوست.

کمپین "طلعت ریحتکم" (بویتان درآمد) که رهبری اعتراضات مردمی لبنان را برعهده دارد، اعلام کرد که نیروهای ضد شورشی لبنان به ضرب وشتم بسیاری از فعالان پرداختند.

تظاهرکنندگان همزمان با پایان ضرب الاجل، همچنان در مقابل مقر وزارت محیط زیست حضور دارند و بر استعفای محمد المشنوق و محاکمه نهاد المشنوق، وزیر کشور پافشاری می‌کنند.

منابع لبنانی اعلام کردند که در تحصن لبنانی‌ها در مقر وزارت محیط زیست دو تن از زخمی شدگان به دانشگاه آمریکایی بیروت و هفت تن دیگر به بیمارستان‌های "الوردیه الاشرفیه" منتقل شدند.

انتهای پیام

کد N942819