توضیحات سفارت تاجیکستان در ایران درباره برگزاری جلسه سازمان پیمان امنیت جمعی در دوشنبه

سیاسی

سازمان پیمان امنیت جمعی علاوه بر فعالیت در عرصه نظامی در سایر حوزه‌های مورد نیاز در آسیای مرکزی و قفقاز نیز فعالیت دارد .

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی توانائی سیاسی، اقتصادی و نظامی در فدراسیون روسیه کاهش یافت. روسیه به منظور ارتقا ظرفیت‌ها و متحد نگه داشتن کشورهای عضو سابق، این سازمان را تاسیس کرد. از جمله اهداف این سازمان حفظ و تامین امنیت کشورهای عضو، مبارزه با تروریسم و جنایات سازمان یافته، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و اسلحه و ترانزینت آن از منطقه، مبارزه با افراط گرایی و تجزیه طلبی، ایجاد پایگاه نظامی در برخی کشورهای عضو به منظور افزایش امنیت اعضا و پیگیری تحولات افغانستان و توصیه راهکارهای مناسب برای حل بحران‌های این کشور مثل جنگ و مواد مخدر است .

یکی از اهداف عمده دیگر این سازمان محدود کردن زمینه گسترش ناتو و نفوذ آمریکا در حوزه کشورهای همسایه و متحدین سابق او است. بر همین اساس دولت فدارتیو روسیه خواست با ایجاد ساختارهای جدید سیاسی اقتصادی و نظامی بازیگر اصلی در منطقه آسیای میانه حوزه قفقاز باشد. با توجه به اینکه قرار است این دور از جلسه اعضاء سازمان پیمان امنیت جمعی در شهر دوشنبه برگزار شود سفارت جمهوری تاجیکستان در جمهوری اسلامی ایران توضیحاتی در این زمینه را ارائه کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تاجیکستان، به عنوان یکی از کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی، اهمیت زیادی برای همکاری در چارچوب این انجمن قائل است . در سال 2015، جمهوری تاجیکستان ریاست سازمان پیمان امنیت جمعی را بر عهده دارد. رئیس جمهور تاجیکستان، رئیس شورای امنیت جمعی امامعلی رحمان تصویب "طرح اقدام برای اجرای تصمیمات جلسه (2014)" را تائید کرد. سازمان پیمان امنیت جمعی شورای امنیت و اولویت های آن توسط جمهوری تاجیکستان برای دوره ریاست سازمان پیشنهاد شده است.

در سال جاری جلسه سازمان پیمان امنیت جمعی و جلسه نهادهای قانونی سازمان پیمان امنیت جمعی - شورای وزیران امور خارجه، شورای وزیران دفاع، کمیته وزیران شورای امنیت و جلسات دیگر نهادهای کاری در دوشنبه برگزار خواهد شد و کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و جمهوری تاجیکستان از اعضا این سازمان در آن حضور خواهند داشت.

اهداف اصلی سازمان پیمان امنیت جمعی

سازمان پیمان امنیت جمعی بر اساس احترام سخت برای استقلال، مشارکت داوطلبانه و برابری حقوق و تعهدات کشورهای عضو، عدم مداخله در امور داخلی که تحت صلاحیت ملی کشورهای عضو قرار می گیرندعمل می کند.

اهداف اصلی و اصول سازمان برای تقویت صلح و امنیت بین المللی و منطقه و ثبات، حفاظت از استقلال جمعی ، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورهای عضو است که برای رسیدن به آن به کشورهای عضو ابزار سیاسی ارائه می شود . کشورهای عضو توافق و هماهنگی مواضع سیاست خارجی خود را بر روی مشکلات امنیتی بین المللی و منطقه،در وهله اول ، با استفاده از مکانیزم های مشاوره، پیوستن به نیروهای مبارزه با تروریسم بین المللی، افراط‌گرایی مذهبی، قاچاق مواد مخدر و مواد روانگردان، سلاح، جرایم سازمان یافته فراملی، مهاجرت غیر قانونی و تهدیدات دیگر برای امنیت کشورهای عضو است.

این سازمان ممکن است با کشورهای غیر عضو برای حفظ روابط با سازمان های بین دولتی بین المللی که در زمینه امنیت فعال هستند همکاری نماید. همچنین این سازمان مسئول امضای توافقنامه های بین المللی با هدف ایجاد و توسعه این همکاری می باشد. در حال حاضر، در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی قدمهای موثری در ایجاد همکاری با سازمان هایی مانند سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری، سازمان همکاری شانگهای، کشورهای مستقل مشترک المنافع، سازمان کنفرانس اسلامی برداشته شده ، و احتمال گفت و گو با ناتو نیز وجود دارد.

اساس بخش نظامی سیستم امنیت جمعی گروه های (مشترک) ائتلاف نیروها در مناطق است که بازدارندگی یا دفع تجاوز علیه کشورهای عضو، و همچنین سایر عملیات می باشد. تا به امروز، نظارت بر وضعیت مواد مخدر، که در حال ظهور در خاک کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی و مناطق مجاور است ، نشان می دهد که تجارت مواد مخدر همچنان به رشد و ارائه اثر مخرب بر حوزه های اقتصادی و اجتماعی کشورها همراه است. در این راستا، امضای تفاهم نامه همکاری بین مرکز ضد تروریستی کشورهای مستقل مشترک المنافع، پروتکل همکاری بین سازمان پیمان امنیت جمعی دبیرخانه و ساختار سازمان ضد تروریستی منطقه ای سازمان همکاری شانگهای به امضاء رسیده است.

در تاریخ20 دسامبر 2004 مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای را برای اعطای ناظر سازمان پیمان امنیت جمعی در مجمع عمومی به تصویب رسانید. مارس 2010 یک بیانیه مشترک در همکاری بین دبیرخانه سازمان ملل متحد و دبیرخانه سازمان پیمان امنیت جمعی به امضا رسید. سازمان پیمان امنیت جمعی به ابتکار سازمان های مربوطه سازمان ملل متحد از توسعه و اتخاذ یک برنامه اقدام مشترک برای اجرای استراتژی مبارزه با تروریسم جهانی سازمان ملل متحد در آسیای مرکزی حمایت کرده است. به منظور یکپارچه سازی و هماهنگ کردن تلاش های کشورهای عضو سازمان برای تعمیق و بهبود همکاری های چند جانبه بیشتر، در ژوئن سال 2005 کمیسیون بین ایالتی برای همکاری های نظامی و اقتصادی سازمان پیمان امنیت جمعی تاسیس گردید . در نوامبر 2006 مجمع پارلمانی سازمان پیمان امنیت جمعی راه اندازی شد.

در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی اجرای یک رویکرد مشترک، مندرج در استراتژی مبارزه با تروریسم جهانی سازمان ملل است. مسائل افغانستان بدون توجه رها نشده اند . در دسامبر 2011، طرح فعالیت های سازمان پیمان امنیت جمعی برای مقابله با چالش ها و تهدیدهای ناشی از افغانستان تائید شد که امکان اقدامات عملی برای ایجاد "مناطق" مبارزه با مواد مخدر و امنیت ملی کمربند در سراسر افغانستان را فراهم می‌کند و همچنین دخالت مقامات مجری قانون IGA را برای شرکت در عملیات مبارزه با مواد مخدر و آموزش پرسنل برای سازمان های مبارزه با مواد مخدر افغانستان، و دیگران را فراهم می آورد . در این رابطه باید توجه داشت که جمهوری تاجیکستان یکی از اولین کشورهایی است که در اواخر دهه 90 برای اتحاد بین المللی برای توجه به افغانستان و ایجاد یک کمربند امنیتی در اطراف آن اقدام نمود.

تلاش سازمان پیمان امنیت جمعی جهت مقابله با تهدیدات در عرصه بین المللی

یک جنبه مهم از فعالیت های ضد تروریستی مشترک هماهنگی با لیست سازمانهای سازمان پیمان امنیت جمعی که به عنوان سازمانهای تروریستی و افراطی در کشورهای عضو سازمان به رسمیت شناخته شده است، می‌باشد. ساختار این لیست شامل سازه هایی مانند "القاعده"، "حزب اسلامی ترکستان" (با نام قبلی "جنبش اسلامی ازبکستان")، "حزب التحریر اسلامی"، "اخوان المسلمین"، "طالبان "،" مجاهدین جهاد -جامعه اسلامی "،" شرق جنبش اسلامی ترکستان " است.

یکی از اقدامات موثر برای پاسخ سریع به تهدیدات امروز، نظارت مستمر بر وضعیت است. برای این منظور، در چارچوب سازمان مطابق با منشور آن، نشست های منظم، مشاوره، نظارت بر وضعیت در مناطق جنگی و مسئولیت سازمان پیمان امنیت جمعی برگزار شد.

با توجه به تغییرات مکرر در اوضاع بین المللی، این موضوع در قالب موضع مشترک ارائه می شود و یک جست‌وجو برای راه حل های مشترک برای این مشکل وجود دارد. لازم به ذکر است که نشست در سطح وزیران امور خارجه، اعضای شورای کارشناسان دائم و به صورت منظم برگزار می شود.

برای حل وظایف اصلی و هماهنگی اقدامات مشترک کشورهای عضو، اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی جلسات دوره ای نمایندگان تام الاختیار سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری، ناتو، اتحادیه اروپا و دیگر سازمان های بین المللی برگزار می‌شود.

این وقایع اجازه به اشتراک گذاری موثرتر دفاع از مواضع خود در این سازمان‌ها را می دهد. همچنین باید به عملکرد جلسات رسمی وزرای امور خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی کشورهای عضو در آستانه شورای وزیران سازمان امنیت و همکاری و مجمع عمومی سازمان ملل توجه داشت. با تقویت ظرفیت و ابزار آن، سازمان پیمان امنیت جمعی در حال تبدیل شدن به یک لینک مهم در سیستم امنیتی بین المللی است. در همکاری از سازمان پیمان امنیت جمعی با سازمان ملل متحد همه چیز اساسی تر می شود. ادامه توسعه مداوم روابط بین سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان امنیت و همکاری، که یک گفت‌وگوی سازنده برای کمک به بازسازی پس از جنگ افغانستان، مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و قاچاق مواد مخدر و همچنین جنبه های نظامی و سیاسی را توسعه داده است.

شباهت وظایف اجازه می‌دهد تا یک حزب 4 تا 6 نفره از اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی زمینه‌های همکاری با سازمان همکاری شانگهای را بررسی کنند.

2 آوریل سال جاری سراج الدین اصل اف، وزیر امور خارجه جمهوری تاجیکستان نشست شورای وزیران خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی را در دوشنبه ریاست نمود. در این جلسه شورای وزیران، وزیر امور خارجه جمهوری ارمنستان ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه بلاروس ولادیمیر مک کی، وزیر امور خارجه قزاقستان ارلان ادریس اف ، وزیر امور خارجه جمهوری قرقیزستان ارلان عبداله یف و وزیر امور خارجه روسیه سرگئی لاوروف شرکت داشتند.

در این جلسه سازمان پیمان امنیت جمعی سازمان امنیت و همکاری رئیس، وزیر امور خارجه جمهوری صربستان، ایویکا داکیک، رئیس دفتر سازمان امنیت و همکاری در تاجیکستان مارکوس مولر و رئیس مرکز منطقه سازمان ملل متحد برای دیپلماسی پیشگیرانه برای آسیای میانه میروسلاو جنسا حضور داشتند.

در طول نشست وزرای خارجه سازمان پیمان امنت جمعی بیانیه ای از وزرای امور خارجه کشورهای عضو پیمان و امنیت جمعی در ارتباط با هفتادمین سالگرد پیروزی در جنگ بزرگ میهنی به تصویب رسید که نیاز به تقویت سازمان ها ی بین المللی و منطقه ای و افزایش تلاش ها برای اطمینان از امنیت در آسیای مرکزی در پرتو روندهایی در توسعه از اوضاع در افغانستان در آن مورد بحث قرار گرفت. در این جلسه همچنین در مورد مسائل مربوط به تقویت همکاری در جنبه های مختلف امنیتی در منطقه بررسی شد .

19-20 می سال جاری در شهرستان خجند، جلسه عادی کمیته وزرای شورای امنیت سازمان پیمان امنیت جمعی، به ریاست دبیر شورای امنیت جمهوری تاجیکستان آ. قهار اوا برگزار شد.

در 2تا 4 ژوئن در شهر دوشنبه جلسه عادی شورای وزرای دفاع سازمان پیمان امنیت جمعی ، به ریاست وزیر دفاع جمهوری تاجیکستان شیرعلی میرزابرگزار شد.

14-15 سپتامبر 2015 در شهر دوشنبه جلسه مشترک شورای وزیران خارجه، شورای وزیران دفاع و کمیته وزرای شورای امنیت سازمان پیمان امنیت جمعی و جلسه سازمان پیمان امنیت جمعی خواهد بود.

تا به امروز، وجود سازمان پیمان امنیت جمعی به یک عامل مهم ثبات و امنیت در مرزهای خارجی سازمان است. اساس سیاسی سازمان پیمان امنیت جمعی یک تصادف و تشابه دیدگاه های شرکت کنندگان در مورد وضعیت در جهان و نگرانی عمومی در مورد چالش جدیدی از امنیت جهانی و منطقه ای است.

تاجیکستان اهمیت زیادی برای مشارکت در سازمان پیمان امنیت جمعی قائل است. همکاری در چارچوب این سازمان منافع ملی تاجیکستان را دربر دارد و اجازه می دهد تا شما به طور فعال در مخالفت با تروریسم بین المللی، افراط گرایی مذهبی، قاچاق مواد مخدر و قاچاق اسلحه، مهاجرت غیر قانونی و به طور کلی برای اطمینان از امنیت و ثبات در این منطقه وسیع اوراسیا و همچنین به عنوان تمامیت ارضی و استقلال کشورهای عضو حرکت نمایید. تاجیکستان در حمایت از سازمان پیمان امنیت جمعی در واقع تبدیل به یک عامل سنگین در تامین امنیت است. تاجیکستان معتقد است که وظیفه فوری و مهم این است که ادغام سیاسی و نظامی کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، ، هماهنگی پتانسیل سازمان پیمان امنیت جمعی، بهبود کشورهای عضو در زمینه سیاست نظامی، ساخت و ساز نظامی و همکاری های نظامی فنی تشدید شود.

انتهای پیام

کد N942807