ورود هزاران نیروی کشورهای عربی به یمن/ عربستان برای حمله زمینی به صنعاء آماده می‌شود

سیاسی

بعد از بی‌نتیجه ماندن حملات هوایی عربستان و ائتلاف تحت رهبری‌اش به یمن، این کشور و طرح مشارکت مستقیم زمینی در درگیری‌های یمن را در دستور کار قرار داده و به همراه همپیمانان خود تعداد زیادی نیرو به همراه تجهیزات نظامی پیشرفته راهی یمن کرده‌د تا برای حمله به صنعاء آماده شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عربستان طی دو هفته گذشته ده‌ها دستگاه تانک و صدها قبضه توپ و دیگر تجهیزات نظامی از جمله زره پوش‌های مسلسل‌دار راهی دو استان جوف و مأرب در شمال یمن و در مجاورت استان‌های صعده و صنعاء (پایتخت) کرده است.

به گفته منابع یمنی، عربستان در حال آماده شدن برای حمله گسترده به صنعاء است و در همین راستا مناطقی از استان مأرب در مجاورت پایتخت را به اشغال در آورده است.

علاوه بر نیروهای ویژه ارتش عربستان و ارتش دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، هزاران شهروند یمنی مقیم این کشورها نیز در چهار ماه گذشته آموزش‌های نظامی فشرده دیده‌اند و پس از تجهیز به سلاح‌های مدرن راهی یمن شده‌اند که تحولات اخیر در جبهه‌های جنوبی و عقب نشینی انصارالله نیز به دلیل گسیل این حجم نیروی نظامی به جبهه‌های جنوبی است.

نیروهای عربستان و ادوات نظامی سنگین آنها هم اکنون در بخش‌هایی از استان صعده، خاستگاه اصلی حوثی‌ها نیز مستقر شده‌اند و با کمک شبه نظامیان همپیمانشان در یمن خود را برای شعله ور کردن چند جبهه در این کشور آماده می‌کنند.

عبد رب الشدادی، فرمانده منطقه سوم نظامی یمن که از منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی این کشور حمایت می‌کند در گفت‌وگو با شبکه الجزیره اعلام کرد که نیروهای زمینی ائتلاف تحت رهبری عربستان به همراه تجهیزات فراوان هم اکنون به شهر صافر در استان مأرب رسیده‌اند.

به گفته منابع دیگری در این استان، تعداد بی‌سابقه‌ای تجهیزات نظامی و نیروهای عربستانی و شبه نظامیان همپیمان آن‌ها طی روزهای گذشته راهی مأرب شده‌اند تا این استان را از کنترل انصارالله خارج کنند و راه برای آنها جهت حمله به صنعاء هموار شود.

در استان جوف، در مرز عربستان و یمن نیز گزارش می‌رسد که ادوات نظامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به ویژه عربستان و امارات از طریق مرزهای زمینی عربستان وارد این استان شده‌اند تا جبهه‌ای را برای رویارویی با نیروهای انصارالله در استان صعده بگشایند.

در همین حال منصور هادی نیز که گام به گام براساس طرح‌های عربستان پیش می‌رود، از رئیس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور خواست تا تجهیزات نظامی کارآمدتری در اختیار نیروهای تحت امرش قرار دهد تا برای نبرد آتی آماده شوند.

وی در تماسی تلفنی ضمن تقدیر از حمایت‌های نظامی و لجستیکی عربستان خواهان افزایش این کمک‌ها شد.

منصور هادی همچنین برای دیدار با محمد بن نایف، ولیعهد عربستان به شهر جده رفت و تحولات جاری در کشورش را با وی در میان گذاشت.

در این دیدار ولیعهد عربستان بر حمایت کامل ریاض از منصور هادی و نیروهای همپیمان وی تاکید و اعلام کرد که حملات نظامی عربستان به یمن تا زمان بازگشت قدرت به منصور هادی ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N942740