در دیدار با شخصیت‌های سیاسی اردنی؛

عباس: از ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین کناره‌گیری می‌کنم

فلسطين

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که احساس می‌کند تاریخ مصرف "مشروعیت" وی گذشته است و نیاز ضروری به کناره‌گیری از عرصه سیاسی، ساماندهی اوضاع به منظور جلوگیری از بروز منازعه و درگیری و حفظ وحدت و یکپارچگی جنبش فتح و موسسات سازمان آزادی بخش فلسطین "ساف" احساس می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه الرای الیوم، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در جریان دیدار با شخصیت‌های سیاسی اردنی در امان که در حاشیه سفر اخیرش به این کشور صورت گرفت، تاکید کرد که می‌خواهد تبدیل به یک شهروند عادی شود و پس از ساماندهی اوضاع در کمیته اجرایی ساف و برگزاری نشست‌های شورای ملی فلسطین از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد و شخصا از بحث‌هایی که درباره مشروعیت رئیس تشکیلات مطرح شده است، دلخور است.

عباس در دیدار با مسئولان و شخصیت‌های پارلمانی اردن با صراحت بیشتری نسبت به گذشته اعلام کرد که اردن سال گذشته از وی خواسته بود سند مربوط به تضمین قیمومیت این کشور بر مسجد مبارک الاقصی و مقدسات قدس را امضا کند و وی هم در راستای حفظ روابط مشترک دو طرف و بدون هر گونه حرف و حدیثی این سند را امضا کرده است تا برادران اردنی احساس نکنند که تشکیلات خودگردان مخالف نظارت امان بر مقدسات قدس است.

عباس ضمن اشاره به عدم وجود اختلاف میان تشکیلات خودگردان فلسطین با اردن تصریح کرد که تنها مشکل وی طی چند هفته گذشته، با اصرار ناصر جوده، وزیر خارجه این کشور بر اعتماد بیش از حد به جان کری، وزیر خارجه آمریکا بوده است.

وی در همین راستا، تاکید کرد که کری تنها حرف می‌زند، اما در عمل هیچ کاری برای فلسطینی‌ها نکرده است که بتوان به وی اطمینان کرد و تنها مشکل او با اردن بر سر همین طرفداری بیش از حد ناصر جوده از کری بوده است و غیر از آن هیچ مشکل دیگری وجود ندارد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در ادامه اظهارات خود اعلام کرد که خسته شده است و می‌خواهد کنار خانواده‌اش استراحت کند و مسئولیت رهبری و اداره امور را به نسل جدید واگذار کند و این مساله را به عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز اعلام کرده، اما وی با این تصمیم عباس مخالفت کرده است.

عباس همچنین با پیشنهاد برگزاری نشست شورای ملی فلسطین در امان مخالفت کرد و بر برگزاری آن در رام‌الله تاکید نمود و گفت که بر روی برنامه‌های خود در این زمینه تاکید دارد و قصد اتخاذ تصمیماتی را دارد که زمینه انتقال سریع به سمت وضعیت جدید تنها با حضور اعضایی که در نشست شورای ملی مشارکت می‌کنند، فراهم شود و نمی‌خواهد وارد بحث گروه‌های فلسطینی شود و تنها در صدد فراهم شدن شرایط برای کناره‌گیری خود است.

به گفته کارشناسان، عباس در صورتی که نتواند نشست شورای ملی را در رام‌الله برگزار کند، الجزایر را به عنوان گزینه بعدی خود انتخاب خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N942716