در دیدار با وزیر خارجه لبنان

امیرعبداللهیان: اسد جزئی از راه حل بحران سوریه است

حسين اميرعبداللهيان,معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه,بشار اسد

حسین امیرعبداللهیان در ادامه دیدارهای خود با مقامات لبنانی بعداز ظهر روز سه شنبه با «جبران باسیل» وزیر خارجه این کشور ملاقات کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه کشورمان، در این مذاکرات با اشاره به حوادث تلخی که در منطقه در جریان هستند، این گونه وقایع را خلاف منافع کلیه کشورهای منطقه دانست و با اشاره به سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران که همانا گسترش صلح و ثبات در منطقه است، ابراز امیدواری کرد: تلاشهای ایران برای دور ساختن کشورها از جنگ به نتیجه مطلوب برسد و ابتکار جمهوری اسلامی ایران برای انجام گفت‌وگو با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را در این راستا دانست.

معاون وزیر خارجه کشورمان در ادامه به موضوع سوریه پرداخت و با اشاره به مذاکرات خود با دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه ، بشار اسد را فاقد هرگونه آلترناتیو دانست و راه حل سیاسی را تنها راه حل برای مشکل سوریه خواند که رییس جمهور اسد هم جزئی از این راه حل است.

در این دیدار وزیر خارجه لبنان نیز ، با استقبال از فعالیت ها و دیپلماسی منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، سفر مقامات ایران به لبنان را باعث دلگرمی و نشانه حمایت قاطع جمهوری اسلامی ایران از لبنان در مقابل تروریسم دانست و تاکید کرد که هیچ کشوری تروریسم را برنمی تابد.

وی صبر و مقاومت ملت ایران را دلیل اصلی دستاوردهای اخیر ایران دانست و اشاره کرد که متاسفانه دخالت های خارجی در لبنان یکی از مشکلات لبنانی ها و یکی از دلایل تضعیف این کشور بوده است.

جبران باسیل در ادامه قدرت لبنان را در محور ارتش، ملت و مقاومت دانست و تصریح کرد که هر کس که خواهان تقویت ثبات در لبنان است باید به این عوامل توجه کند.

وزیر خارجه لبنان ابتکار گفت‌وگوهای ایران با کشورها منطقه را مثبت ارزیابی کرد و نسبت به نتایج مثبت این گفت‌وگوها ابراز اطمینان کرد.

وی گفت: کشورهای منطقه به ایران نیاز دارند و ایران می تواند با تحکیم روابط همه جانبه اعم از سیاسی و اقتصادی ، شرایط مثبت تری برای منطقه به ارمغان آورد.

در ادامه این دیدار با توجه به سفر اخیر دکتر ظریف به لبنان، آخرین وضعیت روابط دوجانبه و توافقات بین دو کشور مورد بررسی واقع شد.

دو طرف در این مذاکرات نگرانی خود را از سوء استفاده های رژیم صهیونیستی و دشمنان لبنان از شرایط فعلی ابراز داشته و معاون وزارت خارجه کشورمان با اشاره به توانمندی رهبران لبنان در اتخاذ تدابیر لازم برای حل مشکلات داخلی، ابراز امیدواری کرد که لبنان از این مرحله عبور خواهد کرد و ایران نیز از روند سیاسی لبنانی ها در انتخاب رییس جمهور حمایت می کند.

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو ، وزیر خارجه لبنان را در جریان دیدارش با دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه قرار داد.

انتهای پیام

کد N942699