دعوت ظریف از رئیس‌جمهور تونس برای سفر به تهران

محمدجواد ظريف

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز سه شنبه با «الباجی قائد السبسی» رییس جمهور تونس دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )، ظریف در این دیدار با اشاره به سابقه طولانی فرهنگ مقاومت در تونس و پیشگامی این کشور در راهکار دمکراسی، درایت و حکمت رهبران و شخصیتهای سیاسی را موجب شکل گیری ثبات دانست.

وی اظهار کرد: رژیم صهیونیستی و برخی از کشورها موضوع هسته ای ایران را به عنوان بهانه ای واهی برای برهم زدن ثبات و آرامش در منطقه و سرپوش نهادن بر ایجاد ناامنی و سرکوب فلسطینیان قرار داده بودند؛ اما تجربه این مذاکرات نشان داد که با یک ملت مستقل و عزتمند تنها باید با زبان تکریم صحبت کرد و زبان تحریم و تهدید نتیجه ای ندارد.

وزیر خارجه کشورمان ضمن تشریح گفتگوهای روز گذشته خود با مقامات عالی رتبه تونس، ابراز امیدواری کرد :تفاهمات و رایزنی‌های صورت گرفته منجر به تقویت مناسبات و گسترش هرچه بیشتر همکاری‌های فیمابین گردد.

رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد:برای حل مشکلات موجود در عراق، سوریه، لیبی، یمن، بحرین و غیره باید گفتگو و دیپلماسی جایگزین اقدامات نظامی و خشونت طلبی گردد و تلاش کشورهای ثالث به هیچ وجه نباید مداخله گرایانه و بلکه تنها باید در مسیر تسهیل گفتگوها باشد.

به گزارش ایسنا در این دیدار ،رییس جمهور تونس نیز ضمن ابراز خوشحالی از سفر آقای ظریف به کشورش، موفقیت جمهوری اسلامی ایران در حصول توافق منطقی و عزتمندانه درخصوص موضوع هسته ای را تبریک گفت.

السبسی توافق هسته ای کشورمان را نقطه عطفی در تحولات منطقه ای و بین المللی توصیف کرد که می تواند منشأ خیر برای مردم ایران و تبعات مثبت برای منطقه باشد.

وی ضمن ابراز نگرانی از گسترس تروریسم و افراط گرایی در منطقه، مقابله واقعی با این پدیده شوم را وظیفه ای مشترک دانست.

رییس جمهور تونس نسبت به تقویت همکاریهای دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و همچنین همفکری برای کمک به حل بحرانهای موجود و پیش رفتن به سمت تحول در روابط فیمابین ابراز امیدواری کرد.

دعوت ظریف از رئیس جمهور تونس برای سفر به تهران

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در دیدار با رئیس جمهور تونس از طرف آقای روحانی از وی برای سفر به تهران دعوت رسمی کرد که مورد موافقت قرار گرفت.

محمدجواد ظریف پس از دیدار با الباجی قائد السبسی گفت : این جلسه فرصت بسیار خوبی بود تا دیدگاه های دو کشور مورد ارزیابی قرار گیرد و سلام آقای روحانی را به رئیس جمهور تونس ابلاغ کنم.

وی با بیان اینکه در این دیدار درباره همکاری های دوجانبه و منطقه ای ایران و تونس گفتگو کردیم ، اظهار داشت : در این دیدار درباره راه های مبارزه با افراط و فرقه گرایی و توسعه همکاری های دوجانبه تبادل نظر شد.

وی تاکید کرد : با اطمینان می توانم بگویم که ایران و تونس دارای دیدگاه های مشترک در حل مشکلات منطقه ای از جمله در لیبی ، عراق ، یمن و سوریه هستند و امیدوارم این دیدگاه های مشترک به تقویت مناسبات و کمک در حل مشکلات منطقه ای بینجامد.

انتهای پیام

کد N942507