در دیدار وزیر خارجه تونس

ظریف: مسائل منطقه باید بین کشورهای منطقه حل و فصل شود

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با السیب البکوش، وزیر خارجه تونس مسائل مربوط به روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌یی و بین‌المللی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمدجواد ظریف در این دیدار با اشاره به اهمیت روابط خوب دو کشور گفت: تعامل سیاسی بین‌ گروه‌های مختلف در تونس، نمونه قابل توجهی است که سایر کشورهای اسلامی نیز می‌توانند از این تجربه استفاده کنند.

او با تشریح روند و نتایج توافق هسته‌ای خاطرنشان کرد: این توافق نشان داد که دنیا باید با جمهوری اسلامی ایران با زبان تکریم صحبت کند.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: مذاکرات ما منحصر به موضوع هسته‌ای بود و ما عمیقا اعتقاد داریم حل و فصل مسائل منطقه باید در بین خود کشورهای منطقه صورت پذیرد.

ظریف با اشاره به اهمیت گفت‌وگو و تقویت همکاری بین کشورهای اسلامی، افزود: آن چه در منطقه جاری است، جنگ شیعه و سنی نبوده بلکه نبرد اصلی بین افراطگرایی و اعتدال است و اقتضا می‌کند همه کشورهای اسلامی در یک جبهه علیه افراطگرایی و فرقه‌گرایی متحد باشند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر ضرورت توقف دخالت‌های خارجی در بحران‌های منطقه‌یی اضافه کرد: به‌هیچ وجه نباید برای مردم سوریه، یمن و دیگر مناطقی که گرفتار بحران هستند، برای گفت‌وگو شرط گذاشته شود.

وزیر خارجه تونس نیز با ابراز اشتیاق کشورش برای گسترش روابط و تقویت همکاری‌های بین دو کشور در آینده، ضرورت برنامه‌ریزی برای این هدف را مورد تأکید قرار داد.

وی به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای و دستیابی به راه‌حلی شرافتمندانه و همراه با عزت برای ایران را به دولت و ملت کشورمان تبریک گفت و افزود: ما همواره اعتقاد داشته و داریم که حق ایران در استفاده از انرژی هسته‌ای مناقشه‌پذیر نیست.

البکوش ضمن ابراز امیدواری نسبت به این که حرکت منطقه به سمت پایان بحران‌های جاری در آن بر اساس همکاری جمعی میسر می‌شود، موضع ثابت کشورش مبنی بر مخالفت با دخالت خارجی در مسائل منطقه را مورد تأکید قرار داد.

الطیب البکوش هم‌چنین با اشاره به دیدگاه‌های مشترک دو طرف در موضوعات مختلف، بر اراده کشورش برای افزایش همکاری‌های دو کشور تأکید کرد و افزود: اکنون شرایط برای اجرایی کردن توافقات و گسترش عملی مناسبات دو کشور فراهم است.

انتهای پیام

کد N942448