ابراز نگرانی میشل عون از وقوع «بهار عربی» در لبنان

سیاسی

«میشل عون» رئیس جریان «آزاد ملی» لبنان ضمن ابراز نگرانی از وقوع «بهار عربی» در لبنان تصریح کرد: از اینکه بهار عربی که در واقع جهنم اعراب بود، در لبنان به وقوع بپیوندد، هراسانم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، «میشل عون» رئیس جریان «آزاد ملی» لبنان به تظاهرات اعتراضی اخیر در بیروت واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، وی ضمن ابراز نگرانی از وقوع «بهار عربی» در لبنان تصریح کرد: از اینکه بهار عربی که در واقع جهنم اعراب بود، در لبنان به وقوع بپیوندد، هراسانم.

عون همچنین از مردم لبنان خواست تا روز جمعه در میدان «شهداء» بیروت تظاهرات کنند.

وی تصریح کرد: تظاهرات مسالمت آمیز حق مردم است، اما سؤال اینجانست که تظاهرات کنونی را چه کسی و یا چه کسانی هدایت می کنند.

از سوی دیگر، منابع لبنان از وقوع درگیری شدید میان نیروهای امنیتی این کشور و تحصن کنندگان در داخل ساختمان وزارت محیط زیست خبر می دهند.

در همین حال، تمام سلام نخست وزیر لبنان اعلام کرده که با درخواست معرضان مبنی بر استعفای محمد المشنوق وزیر محیط زیست از سمت خود مخالف است.

گفتنی است، تظاهرات اعتراضی مردم لبنان در بیروت در اعتراض به بحران زباله ها از بامداد امروز تشدید شده است و معترضان در ساختمان وزارت محیط زیست تحصن کردند.

ماجرای «بحران زباله ها» در لبنان از آنجا آغاز شد که شرکت «سوکلین» وابسته به جریان «المستقبل» و مسئول جمع آوری زباله ها در لبنان به یک باره از ادامه فعالیت های خود در این زمینه دست کشید و شرکت دیگری را به عنوان جایگزین خود تعیین نکرد. علاوه بر این، به دنبال افزایش حجم زباله ها در بیروت و دیگر نقاط لبنان، این شرکت هیچ اقدامی در خصوص توسعه کارخانه های بازیافت زباله ها صورت نداد. از سوی دیگر، پس از پُر شدن محل های دفن زباله در بیروت که اصطلاحا «خاک چال» یا «گورستان زباله» خوانده می شوند، مسئولان دیگر شهرهای واقع در لبنان از دفن زباله های بیروت خودداری کردند؛ مسأله ای که روز به روز بر حجم زباله های انباشته شده در پایتخت کشور افزود. پس از تشدید این بحران، مردم لبنان طی روزهای اخیر با برگزاری تظاهرات گسترده در بیروت با سر دادن شعارهایی کناره گیری دولت را خواستار شدند.