ظریف: مردم ما به سیاست های آمریکا بی‌اعتمادند/اجرای برجام فرصتی برای اعتمادسازی آمریکا

محمدجواد ظریف, تونس, ایران و آمریکا

وزیر امور خارجه گفت: مردم ما به سیاست های امریکا بی اعتمادند و اجرای صحیح توافقنامه هسته ای، فرصتی برای امریکا ایجاد می کند که بتواند لااقل مقداری از اعتماد از دست رفته مردم ایران را ترمیم کند.به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرنگار اعزامی ایرنا، محمد جواد ظریف که از روز گذشته در تونس به سر می برد، روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران تونسی افزود: سیاست های امریکا در منطقه ما بویژه حمایت امریکا از جنایات رژیم صهیونیستی در حق مردم فلسطین یکی از دلایل بی اعتمادی مردم ماست.

وی با بیان این که همواره طرفدار حل و فصل موضوعات از طریق گفت و گو هستیم، ادامه داد : گفت و گوهای ما با امریکا برای حل پرونده ای بود که از دید ما غیرضروری بود که توانستیم با روش مسالمت آمیز به چارچوبی برای حل آن مساله دست یابیم.
وزیر امور خارجه اضافه کرد: بنابراین فقط این گفت و گوها درباره حل یک موضوع بود و ما در مورد سایر موضوعات وارد گفت و گو نشدیم که توقع حل و فصل آن موضوعات را داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که برخی تحلیل گران می گویند چهار پایتخت کشورهای عربی زیر سلطه ایران است، گفت: ما برای جهان عرب بسیار احترام قائلیم و معتقدیم هیچ کسی بر هیچ پایتخت جهان عرب سلطه ندارد .مردم عرب مردم رشیدی هستند و خودشان بر پایتخت های خودشان سلطه دارند .

رژیم صهیونیستی باید پاسخگوی جنایاتش باشد

وزیر امور خارجه درباره سیاست ایران هراسی رژیم صهیونیستی نیز افزود: سیاست ایران هراسی رژیم صهیونیستی شکست خورده است و امروز این رژیم باید پاسخگوی جنایاتش علیه مردم فلسطین و لبنان باشد و دیگر نمی تواند به آتش کشیدن یک کودک خردسال ، شهرک سازی اشغالگرایانه و حمله به غزه و کرانه باختری و لبنان را تحت هیچ پوششی توجیه یا مخفی کند.
ظریف با بیان این که نگرانی نتانیاهو دقیقا از این جهت است، اضافه کرد: از برادران و خواهران جهان عرب می خواهیم این نگرانی را درک کنند و برای افشای جنایات رژیم صهیونیستی به عنوان تنها دشمن در منطقه تلاش کنند.

ایران معتقد به استفاده از فرصت های مشترک و ایستادگی در برابر خطرات مشترک است

وی در پاسخ به ادعای نگرانی برخی کشورهای همسایه از قدرت گرفتن ایران هم گفت: در این باره هیچ جای نگرانی وجود ندارد و جمهوری اسلامی ایران آغوش خود را برای همکاری با همسایگان باز کرده و معتقد است باید از فرصت های مشترک استفاده کرد و در برابر خطرات مشترک ایستاد.
ظریف گفت: معتقدیم در بین همسایگان ضرورتی برای رقابت نیست و اگر رقابتی باشد باید رقابت در جهت صلح ، سازندگی، و پیشرفت باشد نه تخریب .
وزیرخارجه با تاکید بر این که ما آماده همکاری در همه سطوح و چارچوب های بین المللی برای حل و فصل مشکلات کشورهای منطقه به ویژه سوریه و یمن هستیم، تصریح کرد: ما چارچوب های مورد نظرمان را ارائه دادیم و چون این چارچوب ها اصولی هستند چه در یمن و چه در سوریه تفاوتی با هم ندارند .

ظریف با بیان این که معتقدیم مشکلات این کشورها راه حل نظامی ندارد و دخالت خارجی در آنها خطرناک است، افزود: باید اقدامات نظامی برای رساندن کمک های انسان دوستانه و رسیدن به راه حل سیاسی در این کشورها، متوقف شود.
وی ادامه داد: باید گفت و گوهایی بین طرف های داخلی سوری ها و یمنی ها صورت گیرد تا به همزیستی و اجماع ملی منجر شود. باید از فرقه گرایی، طائفه گرایی و قومیت گرایی در این مشکلات پرهیز شود.

وزیرخارجه گفت: نباید اجازه دهیم گروه های تروریستی از این اختلافات برای اهداف شوم خود استفاده کنند .باید راه مردم در تعیین سرنوشت آن ها ملاک قرار گیرد نه گزینه خارجی.
ظریف تاکید کرد: معتقدیم بازیگران بین المللی با این چهارچوب و اصول مخالفتی ندارند و امیدواریم با همکاری همسایگان برای پایان دادن به این فجایع که برای منطقه ما شرم آور است همکاری کنند.

وی با بیان این که ما همواره از دولت و ملت عراق در مبارزه با تروریسم ، افراط گرایی و فساد داخلی حمایت کرده ایم، گفت: امیدواریم که گفت و گوی مقامات عراقی در زمینه اجماع و انسجام داخلی در عراق موفق باشد و انسجام داخلی در عراق هر روز بیشتر تقویت شود.
ظریف با بیان این که بین ایران و تونس زمینه های گوناگون همکاری به ویژه در بخش انرژی، نفت ، گاز، برق ،کشاورزی ،گردشگری ، حمل و نقل و برقراری خطوط مستقیم هوایی و دریایی وجود دارد، خاطرنشان کرد: معتقدیم فناوری صلح آمیز باید در اختیار همه باشد و در این زمینه آماده همکاری با سایر کشورها در چارچوب مقررات بین المللی هستیم و این را حق همه می دانیم.
کد N942080