پیش‌بینی مخالفان سوری درباره زمان اجرای طرح دی میستورا

سوريه

یکی از رهبران «جبهه مردمی برای تغییر و آزادی» که از گروه‌های مخالف در سوریه است، احتمال داد که اجرای طرح استفان دی میستورا برای حل بحران این کشور از اواسط سپتامبر آغاز شده و مذاکرات ژنو 3 پس از 15 نوامبر برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سوریه نیوز، قدری جمیل، رهبر «جبهه مردمی برای تغییر و آزادی» از گروه‌های مخالف سوریه در کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: نشست کمیته‌هایی که قرار است براساس طرح استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه تشکیل شوند، احتمالاً اواسط سپتامبر آینده فعالیت خود را آغاز کند و احتمالاً پس از اواسط نوامبر مذاکرات ژنو 3 برگزار شود.

شورای امنیت اخیراً با طرح دی میستورا که شامل چهار کارگروه از میان مخالفان و نظام سوریه است، موافقت کرد.

جمیل تاکید کرد: باید هیات جدیدی از مخالفان سوری جهت شرکت در ژنو 3 تشکیل شود و نباید مخالفان را تنها به ائتلاف مخالفان منحصر کرد.

اخیرا استفان دی میستورا، نقشه راهی را برای اجرای بیانیه ژنو پیشنهاد داده است که اشاره مستقیم به بشار اسد ندارد اما به تشکیل دولت انتقالی با داشتن اختیارات اجرایی کامل به جز بند مربوط به «اختیارات پروتکلی» دعوت می‌کند.

نقشه راه پیشنهادی استفان دی میستورا، همچنین شامل تشکیل شورای نظامی مشترک از نظام و مخالفان، توافق طرف‌ها با ندادن هیچ پستی به 120 مسوول طی مرحله انتقالی، لغو برخی دستگاه‌های امنیتی و برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی با نظارت سازمان ملل است.

دی میستورا روند سیاسی سوریه را به سه مرحله تقسیم کرده است که با مذاکرات میان مخالفان و نظام برای توافق بر سر مرحله انتقالی است که مدت آن مشخص نشده است و طی دوره انتقالی هیات حاکم از تمامی اختیارات اجرایی و احتمالا به جز اختیاراتی که در مورد آن پروتکلی امضا خواهد شد، برخوردار خواهد بود.

در اسنادی که دی میستورا برای مخالفان و دولت سوریه ارسال کرده بود آمده است که از زمان تشکیل دولت موقت قدرت مطلق در امور نظامی و امنیتی را در اختیار خواهد داشت و بر شورای نظامی مشترکی که به هماهنگی با سایر مراکز نظامی می‌پردازد، نظارت خواهد داشت.

دی میستورا همچنین پیشنهاد تاسیس «کنگره ملی سوریه» را داده که متشکل از مخالفان و دولت باشد.

وی همچنین بر لزوم حفظ نهادهای رسمی و اصلاح آنها از جمله ارتش، دستگاه امنیتی و بخش قضایی تاکید و با منحل کردن حزب بعث مخالفت کرده است.

وی تاکید کرده است که در پایان مرحله انتقالی باید نتایج مذاکرات ملی و بازنگری در قانون اساسی اجرا و انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری با نظارت سازمان ملل برگزار شود.

انتهای پیام

کد N942016