سیسی: اجازه نمی‌دهم مصر سقوط کند

سیاسی

رئیس‌جمهوری مصر در سفرش به سنگاپور با اشاره به این که برخورد با تروریسم نیازمند استراتژی جهانی و فراگیر است تاکید کرد: اجازه نمی‌دهم مصر سقوط کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر در مصاحبه با شبکه "الاخبار" در سنگاپور در پاسخ به سوالی درخصوص تلاش‌های کشورهای آسیایی برای مبارزه با تروریسم گفت: مبارزه با این آفت یک استراتژی جهانی فراگیر را می‌طلبد که فقط محدود به بُعد امنیتی نمی‌شود بلکه شامل دستیابی به راه‌حل‌های عملی برای تعدادی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی و حتی مذهبی می‌شود که ظرف سال‌های گذشته به صورت درست با آن برخورد نشده است.

وی گفت: جریان اسلام‌گرای سیاسی فرصت کافی برای مشارکت در مصر را داشت. اما در عمل ایدئولوژی و ادبیات ان گروه با عالم واقع ناهم‌خوانی پیدا کرد چراکه آنها نظریه‌هایی داشتند که عملاً تجربه نشده بود و زمانی که این نظریه‌پردازی به قدرت برسد به صورت مناسب با عالم واقع تعامل نمی‌کند لذا شهروندان احساس می‌کنند که رهبران سیاسی با این رویکرد نمی‌توانند امور کشور را با تمام پیچیدگی‌ها و چالش‌هایی اداره کنند و ممکن است که این افراد از طریق راه‌های دموکراتیک به قدرت برسند اما آماده انتقال قدرت یا ترک آن به صورت مسالمت‌آمیز نیستند.

سیسی درخصوص حکم‌های صادره علیه خبرنگاران شبکه قطری "الجزیره" از اظهار نظر در مورد حکم‌های دستگاه قضایی ممانعت و از «عملکرد و استقلال» دستگاه قضایی مصر و این که «بدون مداخله سیاسی کار خود را انجام می‌دهند» استقبال کرد.

وی درخصوص قانون مبارزه با تروریسم که برخی از آن انتقاد می‌کنند، تاکید کرد: ظالمانه است که بخواهیم مردمان مصر را که تعداد آنها به 90 میلیون تن می‌رسد، به آوارگانی در اروپا تبدیل کنیم که جان خود را زمان عبور غیرقانونی از دریای مدیترانه از دست بدهند.

وی افزود: اجازه نمی‌دهم مصر سقوط کند و بعد منتظر بمانیم که کمک‌های امدادرسانی و انسانی به مصر ارائه شود.

سیسی درخصوص انتخابات پارلمانی در کشورش نیز گفت که این انتخابات در فضایی امن برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر، روسای جمهور مصر و سنگاپور بر اهمیت تحکیم ارزش‌های همزیستی مسالمت‌آمیز و برخورد با تروریسم تاکید کردند و خواهان در نظر گرفتن پیامدهای فکری و اقتصادی مخرب آن شدند.

انتهای پیام

کد N941975