وزارت خارجه آمریکا ۴۰۰۰ ایمیل کلینتون را منتشر کرد

سیاسی

وزارت امور خارجه آمریکا برای شفاف سازی در مورد موضوع استفاده وزیر خارجه سابق این کشور از ایمیل شخصی برای مکاتبات اداری اقدام به انتشار چهار هزار مورد از نامه های الکترونیکی «هیلاری کلینتون» کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، این ایمیل‌ها در جریان تحقیقات پیرامون استفاده هیلاری کلینتون از یک سِروِر خصوصی هنگام تصدی سمت وزارت خارجه مورد بررسی قرار گرفته و براساس قانون آزادی اطلاعات منتشر شده است.

در عین حال، وزارت خارجه آمریکا بیش از یکصد و بیست ایمیل را حاوی اطلاعات محرمانه تشخیص داده و بخش‌هایی از آنها را حذف کرده است.

براساس نظرسنجی‌ها، ماجرای استفاده از سرور خصوصی تاثیری منفی بر موقعیت هیلاری کلینتون گذاشته به نحوی که جو بایدن، معاون فعلی رئیس جمهوری آمریکا به طور جدی موضوع ورود به مبارزه برای کسب نامزدی حزب دموکرات را مورد توجه قرار داده است.

اوایل سال جاری میلادی، وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که هیلاری کلینتون در زمان تصدی سمت وزیر خارجه بین سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ به جای استفاده از سرور دولتی که امن محسوب می‌شود، یک حساب شخصی در یک سرور خصوصی را برای ارسال ایمیل به کار برده است. اداره بایگانی و اسناد دولتی آمریکا و برخی از نمایندگان کنگره گفتند که این اقدام می‌توانسته باعث دسترسی هکرها به اطلاعات محرمانه دولتی شود و ممکن است مقررات مربوط به حفاظت و امنیت اطلاعات محرمانه را نقض کرده باشد.

در هیمن رابطه دو ماه پیش، کلینتون گفته بود که هیچیک از ایمیل‌هایی که از سرور خصوصی ارسال شده طبقه‌بندی شده و سرّی نبوده و اوایل ماه گذشته موافقت کرد که سرور شخصی و نسخه ایمیل‌های خود را برای بررسی در اختیار وزارت دادگستری قرار دهد.

همزمان، اف‌بی‌آی - پلیس فدرال آمریکا - تحقیقاتی را پیرامون احتمال نقض قوانین مربوط به حفاظت از اسناد دولتی و خطر دسترسی غیرمجاز به اطلاعات محرمانه در نتیجه کاربرد این سرور به جریان انداخته است.

ماجرای استفاده از سرور خصوصی به جای مجاری دولتی و رسمی ارسال ایمیل هنگامی گزارش می‌شود که مبارزه برای کسب نامزدی احزاب اصلی آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده میلادی نزدیک است.

انتظار می‌رفته کلینتون یکی از داوطلبان جدی کسب نامزدی حزب دموکرات باشد اما تردید در مورد دقت در زمینه حفاظت از اطلاعات دولتی می تواند بر موقعیت او در این مبارزات تاثیر بگذارد.