/اخبار یمن/

هشدار سازمان ملل درباره وخامت اوضاع انسانی در تعز/ "آمریکا مسئول جنایات جنگی در یمن است"

یمن

همزمان با هشدار سازمان ملل نسبت به وخامت اوضاع انسانی در استان تعز یمن، عفو بین الملل اعلام کرد صدها غیرنظامی یمنی با بمب‌های ساخت آمریکا کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیش از سه میلیون تن در استان تعز به دلیل دشوار بودن ارسال کمک‌های انسانی به آن‌ها در معرض خطر قرار دارند. غذا و سوخت به مناطق مختلف این استان نمی‌رسد و روند امدادرسانی با مشکل مواجه است.

وی افزود: از 375 هزار شهروند یمنی که قرار بود به آن ها کمک رسانی شود تنها به 57 هزار تن کمک رسیده و واکسیناسیون کودکان نیز به دلیل ادامه درگیری‌ها متوقف شده است.

دوجاریک تاکید کرد: شبکه آب‌رسانی و خدمات پزشکی در شهر تعز به طور کامل تخریب شده و شرکت آب و فاضلاب از 18 ماه جاری میلادی عملیات پمپاژ آب را متوقف کرده است و بیش از 300 هزار تن از دستیابی به آب آشامیدنی محروم هستند. بیمارستان اصلی استان تعز نیز طی روزهای گذشته هشت بار در معرض بمباران قرار گرفته است.

وزارت حقوق بشر در یمن نیز نسبت به وخامت اوضاع انسانی در تعز هشدار داد و اعلام کرد که داروهای ضروری برای بیماران کلیوی وجود ندارد.

این وزارتخانه اعلام کرد که بیشتر بیمارستان‌ها و شاخه هلال احمر یمن فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

عفو بین الملل: صدها غیرنظامی یمنی با بمب‌های ساخت آمریکا کشته شده‌اند

همچنین در گزارش عفو بین الملل با عنوان " کشتار بشریت در جنگ عربستان علیه یمن" تاکید شده است که صدها غیرنظامی یمنی با بمب‌های ساخت آمریکا کشته شده‌اند.

مشاور ارشد بخش بحران‌های عفو بین الملل نیز در این باره اعلام کرد که غیرنظامیان یمنی بهای این جنگ را می‌پردازند.

وی هشدار داد که سلاح‌های آمریکایی نتایجی وخیمی را برای یمنی‌ها به بار می‌آورد که در سال‌های آینده آن‌ها را با فاجعه روبرو می‌کند.

در گزارش عفو بین الملل آمده است که اوضاع انسانی هر روز رو به وخامت بیشتری می‌نهد و در حال حاضر بیش از 80% یمنی‌ها نیاز به کمک‌های انسانی دارند.

در این گزارش تاکید شده که واشنگتن داده‌های اطلاعاتی را در اختیار عربستان گذاشته و جنگنده های سعودی را به سوخت مجهز کرده است و در نتیجه این مساله باعث می‌شود که آمریکا مسئول جنایت‌های جنگی در یمن باشد.

انتهای پیام

کد N941428