پیشنهاد یک نماینده مجلس درباره برجام

برجام

یک عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که مجلس نمی‌تواند دولت را ملزم به ارائه لایحه برجام کند پیشنهاد کرد که بعد از جمع بندی و ارائه گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام، طرحی از سوی نمایندگان در مورد چارچوب‌های توافق مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

اسماعیل جلیلی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد:‌ ارائه لایحه از اختیارات دولت است و مجلس نمی‌تواند دولت را ملزم به ارائه لایحه کند، مگر این که واقعا دولت برای رسیدگی به آن به تاییدیه مجلس نیاز داشته باشد که در این صورت دولت به تشخیص خود لایحه را به مجلس ارائه می‌کند و مجلس به آن رسیدگی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه توافق برجام در قالب گزارش کمیسیون ویژه رسیدگی به برجام مورد بررسی قرار می‌گیرد، افزود: پیشنهاد من این است که بعد از ارائه گزارش کمیسیون ویژه رسیدگی به برجام، طرح پیشنهادی در مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گیرد و آنچه می‌خواهیم به دولت الزام کنیم تا در برجام مد نظر قرار دهد را در قالب این طرح پیشنهاد کنیم.

نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس یاد آور شد:‌ مجلس می‌تواند چارچوب‌هایی را که در اجرای توافقنامه مورد تاکید دارد در قالب یک طرح مصوب به دولت ابلاغ کند تا دولت ملزم به اجرای آن شود؛ نه اینکه اصل توافقنامه به رای مجلس گذاشته شود.

جلیلی درباره‌ی اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه ارائه لایحه برجام به مجلس برای دولت تعهد ایجاد می‌کند، اضافه کرد:‌ آقای عراقچی هم قبلا اشاره کرده بود که اگر دولت برجام را در قالب لایحه به مجلس بدهد، آنچه در مجلس توافق می‌شود صرفا مبنای عمل خواهد بود نه نتیجه آنچه در مذاکرات به جمع بندی طرفین می‌رسد و این الزامات خاصی را برای دولت به شکل مقطعی ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه دولت باید برجام را اجرایی کند و همچنین باید قدرت لازم را برای چانه زنی پای میز مذاکره داشته باشد اگر بخواهیم آن را الزام‌آور کنیم گزینه‌های دولت محدود می‌شود.

این عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس در پایان گفت: امیدواریم نگاه مجموعه دوستان ما در مجلس و دولت که با رویکرد حفظ منافع ملی است بر اساس تعامل به گونه‌ای باشد که تایید و اجرای توافق هدفی را محقق کند که جمهوری اسلامی در زمینه مذاکرات آن را دنبال می‌کند.

انتهای پیام

کد N941395