لتونی نقش پررنگ‌تر اتحادیه اروپا را در مذاکرات نرماندی خواستار شد

وزیر امور خارجه لتونی تاکید کرد، اتحادیه اروپا باید همانند یک جبهه متحد در میز مذاکره بر سر بحران اوکراین که به "فرمت نرماندی" معروف است، حاضر شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در حال حاضر گروه نرماندی متشکل از مذاکره‌کنندگان آلمان، فرانسه، روسیه و اوکراین است و عموماً به آن «نرماندی چهار» گفته می‌شود. این نام زمانی که چهار رهبر مذکور در سال 2014 در نرماندی فرانسه دیدار کردند تا راهی برای پایان درگیری در شرق اوکراین بیابند، بر روی آن گذاشته شد.

در همین حال "ادگارز رینکویکس" در اتریش گفت: فرمت نرماندی فرصت بسیار خوبی است و من از کارهایی که آلمان و فرانسه انجام داده‌اند، تشکر می‌کنم اما هنوز هم گمان می‌کنم که اتحادیه اروپا باید به عنوان یک جبهه متحد بر سر میز مذاکره نرماندی حاضر شود و نماینده تمام 28 کشور عضو باشد.

وزیر امور خارجه لتونی تاکید کرد که مذاکرات سیاسی مستقیم اتحادیه اروپا- روسیه برای رسیدگی به این بحران اوکراین لازم است و نتایج بهتری را در پی خواهد داشت.

این دیپلمات ارشد لتونی در ادامه بار دیگر گفت که لغو تحریم‌های سازمان ملل علیه مسکو به پیشرفت اجرای معاهده صلح مینسک در شرق اوکراین بستگی دارد؛ حتی اگر دیدگاه‌های متفاوتی میان اعضای اتحادیه اروپا بر روی این محدودیت‌ها وجود داشته باشد.

طبق برآورد سازمان ملل حدود 7000 تن از آوریل 2014 در درگیری‌های اوکراین کشته شده‌اند. این بحران روابط میان روسیه و اتحادیه اروپا را تیره‌و تار کرده است. سال گذشته بروکسل چند دور تحریم علیه روسیه اعمال کرد و دست‌کم تا ژانویه آتی پابرجاست.

انتهای پیام

کد N941391