لاریجانی در دیدار با بان کی مون مطرح کرد:

هشدار نسبت به گسترش خطر تروریسم در منطقه

سیاسی

رئیس مجلس در دیدار با دبیر کل سازمان ملل با اشاره به خطر گسترش تروریسم گفت: امکانات مالی و تسلیحاتی تروریست ها از یک سو و آشفتگی شدید درمدیریت منطقه ازسوی دیگر اوضاع منطقه راغیر قابل کنترل کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما علی لاریجانی که برای شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان، به نیویورک سفر کرده است، با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کرد.

علی لاریجانی با هشدار درباره خطر گسترش تروریسم در منطقه گفت: امکانات مالی و تسلیحاتی تروریست ها از یک سو و آشفتگی شدید در مدیریت منطقه از سوی دیگر اوضاع منطقه را غیر قابل کنترل کرده است.

وی با اشاره به حضور تروریست ها در عراق، سوریه و یمن گفت: ائتلاف ضد داعش، در عمل موجب جری تر شدن این گروهک شده است و کشورهای قدرتمند نتوانسته اند در مبارزه با داعش، هیچ اقدام قابل توجهی انجام دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطرات ادامه جنگ در یمن را نیز به بان کی مون یادآورد شد و گفت: این جنگ می تواند مشکلات فراوانی را در منطقه ایجاد کند.

 لاریجانی با تاکید بر نقش سازمان ملل در حل بحران یمن، توقف جنگ و آغاز گفتگو برای تشکیل دولت وحدت ملی را تنها راه حل دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز آمادگی دارد تا در تحقق این هدف مهم کمک کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اوضاع سوریه نیز گفت: باید مراقب بود تا مدیریت صحنه بحران در سوریه به دست تروریست ها نیفتد.

وی همچنین به نتایج مذاکرات هسته ای بعد از دوازده سال اشاره کرد و گفت: البته این توافق اکنون در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس چهارم روسای مجالس جهان، ایفای نقش فعال تر ایران در مسائل منطقه ای و جهانی را خواستار شد.

بان کی مون ضمن اعلام موافقت با ارزیابی آقای لاریجانی از وضع داعش در منطقه، نقش ایران در مبارزه با تروریسم را سازنده خواند و گفت: ایران و سازمان ملل می توانند در مبارزه با تروریسم و افراط گرائی، بیشتر همکاری کنند.

وی به بحران و جنگ در یمن نیز اشاره کرد و گفت: اوضاع انسانی در یمن بسیار وخیم است و هشتاد درصد از مردم این کشور یعنی بیست و یک میلیون نفر نیازمند کمک فوری هستند.

دبیرکل سازمان ملل متحد نقش فعال ایران در حل بحران یمن را نیز خواستار شد.

بان کی مون همچنین توافق هسته ای را دستاوردی بزرگ برای ایران و سازمان ملل خواند و از سفرش به تهران در آینده نزدیک خبر داد.

 لاریجانی خواستار حضور ایتالیا در صنعت نفت و گاز ایران همراه با انتقال فناوری شد

رئیس مجلس شورای اسلامی حضور ایتالیا را در صنعت نفت و گاز کشورمان همراه با انتقال فناوری خواستار شد.

علی لاریجانی بعد از ژاپن، رئیس مجلس ایتالیا نیز با رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

لاریجانی در این دیدار با استقبال از توسعه روابط دوجانبه به ویژه در زمینه های اقتصادی گفت: معتقدیم ادامه همکاری اقتصادی باید با انتقال فناوری صورت گیرد و با این رویکرد، آماده گسترش همکاری ها هستیم.

وی در این زمینه سرمایه گذاری در بخش نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع را از جمله زمینه های همکاری ایران و ایتالیا خواند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با تاریخی خواندن روابط دو کشور گفت: ایران و ایتالیا با تکیه بر مشترکات تاریخی خود می توانند در همه زمینه ها به ویژه اقتصادی و نیز مبارزه با تروریسم همکاری کنند.

لاریجانی مبارزه با تروریسم را موضوعی جهانی و مربوط به همه کشورها دانست و گفت: باید با معضل تروریسم برخوردی راهبردی و فرامنطقه ای شود.

رئیس مجلس سنای ایتالیا نیز در این دیدار بازگشت کشورش به جایگاه شریک نخست تجاری ایران در اروپا را خواستار شد و گفت: توافق هسته ای فرصتی بزرگ در مسیر بهبود روابط ایران و اتحادیه اروپاست.

پیه رو گراسو نقش ایران را در منطقه و خاورمیانه کلیدی خواند و گفت: مبارزه ایران با گروه های تروریستی به ویژه داعش، قابل قدردانی است و دو کشور همکاری های خوبی در زمینه های مقابله با جرائم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر دارند.