تأکید پوروشنکو بر مجازات عاملان خشونت‌ها در برابر پارلمان اوکراین

رئیس جمهوری اوکراین بر مجازات عاملان خشونت‌ها در برابر پارلمان اوکراین تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین درگیری‌هایی را که در برابر پارلمان به وقوع پیوست، تقبیح کرد و مجازات سنگینی را برای عاملان آن وعده داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پوروشنکو با اشاره‌ای آشکار به حزب راستگرای افراطی اسووبودا که فعالان آن متهم به شروع این خشونت‌ها هستند، گفت: این اقدامی ضد اوکراینی بود که طراحان آن بدون استثنا باید به شدت مجازات شوند.

به دنبال حمایت اولیه قانون‌گذاران پارلمان اوکراین از اصلاحات قانون اساسی برای اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق شرقی، درگیری‌ میان معترضان و پلیس در مقابل ساختمان پارلمان در پایتخت این کشور بالا گرفت.

مقامات می‌گویند که یک مامور پلیس که از پارلمان اوکراین حفاظت می‌کرد در جریان اعتراضات خشونت‌بار در مقابل ساختمان پارلمان کشته شد و صد مأمور دیگر زخمی شده‌اند که جراحات تعدادی از آن‌ها جدی است.

گزارش ها حاکی است که به سوی پلیس بمب های بنزینی پرتاب شده و صدای یک انفجار در مقابل پارلمان شنیده شده است.

پیشتر نمایندگان مجلس در یک جلسه جنجالی به اعطای اختیارات بیشتر به مناطق دونتسک و لوهانسک رای دادند که تحت کنترل شورشیان طرفدار روسیه قرار دارند.

وارد کردن تغیرات به قانون اساسی اوکراین برای اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق تحت کنترل شورشیان یکی از شرایط کلیدی توافقات مینسک است که در ماه فوریه امضا شد.

جنگ میان نیروهای ارتش اوکراین و شورشیان در طول تابستان شدت گرفت، اما هفته گذشته دو طرف توافق کردند که روز اول سپتامبر، روزی که کودکان در منطقه به مدرسه بر می گردند، خشونت را متوقف کنند.

به نظر می رسد موارد نقض آتش بس در روزهای اخیر کاهش یافته است، اما الکساندر هاگ، یک مقام ارشد در مأموریت نظارت بین المللی سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین، هشدار داده که هیچ یک از طرفین به آتش بس احترام کامل نگذاشته است.

مدت کوتاهی پس از آن که 265 نماینده پارلمان به طور مقدماتی از طرح تقسیم قدرت میان دولت مرکزی و ولایات در پارلمان اوکراین حمایت کردند، اعتراضات در خارج از پارلمان شدت گرفت.

خبرگزاری اینترفاکس اوکراین گزارش داده که پای یک مأمور پلیس از زانو قطع شده است. روزنامه نگارانی که تحولات در منطقه را پوشش می دهند نیز در میان زخمی‌ها بوده‌اند.

انتهای پیام

کد N941192