وقوع انفجار در اطراف سفارتهای عربستان و الجزایر در لیبی

سیاسی

منابع رسانه ای از وقوع انفجار در اطراف سفارتهای عربستان سعودی و الجزایر در شهر طرابلس، پایتخت لیبی خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، یک انفجار در اطراف محل سفارتهای عربستان سعودی و الجزایر در شهر طرابلس، پایتخت لیبی به وقوع پیوست.

بر اساس این گزارش، تاکنون جزئیاتی از این خبر منتشر نشده است.

شهر طرابلس پایتخت لیبی از یک سال پیش تحت کنترل شبه نظامیان «فجر لیبی» قرار دارد. این در حالی است که دولت قانونی شهر البیضاء را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرده است.

فعالیت گروه‌های شبه نظامی تحت نام‌ها و عناوین مختلف و ناتوانی دولت از مقابله با آنها، اکنون فقط چالشی داخلی در لیبی نیست، بلکه بازتاب‌های آن، امنیت کشورهای همجوار و منطقه را تهدید می‌کند.

 آنچه اوضاع لیبی را جدای از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و نارضایتی مردمی پیچیده‌تر می‌کند، نبود ارتش و نیروی پلیس، انبوهی از  سلاح های غیرقانونی در کشور و ناتوانی دولت از جمع‌آوری این سلاح‌ها، در کنار فعالیت گروه‌های مسلح در انواع و اشکال مختلف است تا به این ترتیب برقراری «امنیت» به مهمترین پیش روی لیبی‌ها مبدل شود.

درگیری‌ها اغلب در مناطقی به چشم می‌خورد که میدان‌های نفتی و گازی یا پالایشگاه‌ها و اسکله‌های صدور گاز و نفت را در خود جای داده‌اند.

بنابراین آشکار می‌شود، درگیری‌ها در شرق لیبی که مناطق نفت‌خیز کشور را تشکیل می‌دهد و مناطق شمالی که بر سواحل دریای مدیترانه واقع شده و پالایشگاه‌های لیبی را در خود جای داده‌اند، متمرکز است.