تفاهم نامه ایران و روسیه برای ساخت موتورهای توربینی

ایرنا نوشت: در سفر هیات بلند پایه ایران به روسیه که همزمان با برگزاری نمایشگاه هوایی ماکس 2015 در شهر ژوکوفسکی انجام شده، تفاهمنامه دوجانبه ای در خصوص همکاری مشترک در زمینه تولید موتورهای توربینی با مجموعه «کنسرسیوم طراحی و ساخت توربین های گاز و موتور هواپیما» به امضا رسید.

منوچهر منطقی مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: اهمیت موتورهای توربینی و کاربرد گسترده آن ها در توسعه کشورها باعث شده کشورهایی که روابط اقتصادی مشترکی برای رقابت در صحنه جهانی دارند در زمینه طراحی و تولید آن ها سرمایه گذاری مشترک انجام دهند.
وی افزود: روسیه و ایران با توجه به روابط نزدیک اقتصادی می توانند در این زمینه همکاری مشترکی انجام دهند و به همین علت کشور ما آمادگی کامل دارد با کنسرسیوم طراحی و ساخت توربین های گاز و موتور هواپیما همکاری کند.
این همکاری مشترک در زمینه سرمایه گذاری، طراحی، تولید و ارتقای پلتفرم موتور توربینی نسل جدید جهت کاربری های اقتصادی خواهد بود.
منطقی اظهار کرد: کنسرسیوم طراحی و ساخت توربین های گاز و موتور هواپیما در حال حاضر یکی از بزرگترین مجموعه های طراحی و تولید موتور توربینی در جهان است. از طرفی کشور ما هم می تواند بازار بسیار مناسبی برای انتقال فناوری های آن مجموعه باشد.
وی افزود: با ظرفیت قوی نیروی انسانی کشور می توان در جهت انتقال فناوری به صورت کنسرسیوم و ارتقا محصولات فعلی سهم مناسبی در بازار تولید موتورهای توربینی آینده جهان ایفا نمود.
وی افزود: در این سفر تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه تولید موتورهای توربینی با مجموعه مذکور در کنسرسیومی از شرکت های ایرانی به امضا رسیده است.

4949

کد N941058