اظهار نظر امروز وندی شرمن درباره بازرسی از تاسیسات هسته ای ایران

ایرنا نوشت: معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا با مردود دانستن اعتراض به اینکه در برجام حق سازمان بین المللی انرژی اتمی برای بازرسی ناگهانی از هر مکانی به رسمیت شناخته نشده است، گفت: این سازمان باید پیش از بازرسی به تهران تقاضای رسمی ارایه کند و اگر ایران تقاضا را نپذیرفت، دو طرف وارد مذاکره می شوند.

به گزارش روزنامه «کاوالیِر دِیلی»، وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در برنامه موسوم به «انجمن آمریکا» که توسط شبکه پی بی اس برگزار می شود، حضور یافت و به پرسش های شرکت کنندگان درباره توافق هسته ای با ایران پاسخ گفت.
شرمن اعتراض مخالفان مبنی بر این که، چرا سازمان بین المللی انرژی اتمی (IAEA) امکان بازرسی ناگهانی از تاسیسات ایران را ندارد، رد کرد و افزود: چنین امکانی در هیچ جای دنیا وجود ندارد و سازمان موظف است دستکم 24 ساعت پیش از بازرسی به ایران اطلاع دهد.
وی ادامه داد: اگر «سازمان» درخواست بازرسی بدهد و ایران نپذیرد، دو طرف وارد مذاکره ای دو هفته ای می شوند و اگر در این مذاکره نیز نتوانند به تفاهم برسند، یک کمیسیون مشترک در این باره تصمیم گیری خواهد کرد.
او اضافه کرد: در صورتی که اجازه بازرسی صادر شود، ایران موظف است در مدت سه روز، شرایط برای بازرسی را فراهم کند.
این مقام وزارت خارجه آمریکا هرگونه پنهان کاری احتمالی در زمان یاد شده را نیز مردود دانست.
شرمن با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک گفت: این توافق نه بر اساس اعتماد، که بر اساس نظارت دایم انجام می شود.
وی به در باره میزان پایبندی هر یک از طرفین به متن برجام نیز اشاره کرد و به طور تلویحی گفت که برجام به گونه ای تنظیم شده که هر دو طرف را به انجام آن پایبند می کند.
وندی شرمن در پاسخ به این سوال که اگر کنگره برجام را تصویب نکند چه خواهد شد، گفت: نمی دانم چه خواهد شد، اما مطمئنم که این توافق اجرا می شود.

4949

کد N941022