رییس سازمان انرژی اتمی: گزارش آژانس با گزارش های پیشین تفاوتی ندارد

ایرنا نوشت: رییس سازمان انرژی اتمی در حاشیه افتتاح جاده دسترسی و سر در ورودی مجتمع غنی سازی شهید علی محمدی سایت هسته ای فردو درباره آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: اگر این گزارش را با گزارش های پیشین مقایسه کنید تفاوتی نکرده است.

به گزارش ایرنا، «علی اکبر صالحی»روز دوشنبه درباره آخرین گزارش «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران افزود: بر اساس تفاهمنامه ای که با آمانو در وین امضا کردم پیش می رویم.
وی افزود:آمانو نیز در گزارش خود اعلام کرد ایران در چارچوب همان توافق که پیوست آن محرمانه است عمل می کند و امیدواریم تا پانزدهم دسامبر (بیست و چهارم آذرماه) بحث مربوط به فعالیت های گذشته و حال ایران بسته شود.
صالحی در پاسخ به خبرنگار ایرنا در مورد روند بررسی برجام در مجلس اسلامی گفت: معتقدیم برجام بی عیب و نقص نیست و ممکن است در آن مواردی باشد که بهتر بود نمی بود ولی باید بپذیریم در مذاکره بودیم و نمی توانستیم آنچه صد درصد مطلوب ما بود به دست آوریم.
وی با تاکید بر آنکه خطوط قرمز در مذاکرات رعایت شده است، گفت: فعالیت های هسته ای ما متوقف یا کند نشده است و به ملت بزرگوار اطمینان می دهیم فعالیت های هسته ای به پیش خواهد رفت.
وی ادامه داد: در برنامه جامع اقدام مشترک محدودیت هایی ملاحظه می کنیم که از سوی 2 طرف ایجاد شده است تا به زعم آنها از انحراف ایران سوی فعالیت های غیر صلح آمیز هسته ای جلوگیری شود.
معاون رییس جمهوری تاکید کرد «درباره بررسی پرونده در مجلس، کار به نمایندگان بر می گردد که چه تصمیمی می گیرند و بنده اگر نظری بدهم شخصی است».
صالحی ادامه داد: گمان می کنم برنامه اقدام مشترک باید در مجلس به بحث گذاشته و نقاط قوت و ضعف آن بررسی شود و نمایندگان از مذاکره کنندگان بخواهند حتی المقدور ابهام ها را برطرف کنند و تا این مقدار، کار مجلس بسیار سودمند خواهد بود.
وی افزود: به طرف های مقابل در مذاکرات تاکید کرده ایم هیچ گاه قصد ورود به فعالیت های غیرصلح آمیز را نداشته و نخواهیم داشت و حتی به آنها اعلام کرده ایم هر مانعی می خواهید سر راه هایی بگذارید که به باور شما منجر به تولید سلاح می شود.
رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: یکی از محدودیت ها آن بوده است که برای مدتی دنبال تولید فلز پلوتونیوم نباشیم. همه حقوقی که بر پایه معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان. پی. تی) و اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای خود مسجل می دانیم پذیرفتیم و برای احقاق این حق حتی محدودیت برای خود گذاشتیم. بنابراین با وجودی که تولید فلز پلوتونیوم حق ما است اگر برای 10 تا 15 سال آینده دیگر این فلز را تولید نکنیم اتفاقی نمی افتد چرا که برای 10 تا 15 سال دیگر پلوتونیومی نداریم که بخواهیم به فلز تبدیل کنیم.
وی ادامه داد: ما باید سوخت نیروگاه بوشهر را طبق قرارداد با روس ها به روسیه برگردانیم و راکتور دیگری نداریم که پلوتونیوم آن را استحصال و به فلز تبدیل کنیم. بنابراین محدودیت ها این گونه است که اساس فعالیت هسته ای ما را با کندی روبرو نمی کند و محدودیت ها برای مدتی است که اعتمادسازی طرف ها صورت گیرد.
صالحی یادآور شد: طرف های ما تعداد سانتریفیوژ، سطح غنی سازی و میزان ذخائر اورانیوم را طوری محدود کرده اند تا عنوان کنند امکان گریز هسته ای ایران بیش از یک سال شده است. از منظر آنها اگر کشور ما بخواهد به سوی فعالیت های دیگر منحرف شود بیش از یک سال طول می کشد. بنابراین محدودیت ها ظاهر محدودیت دارد و اساس فناوری هسته ای ما را دچار وقفه یا رکود نمی کند.
وی افزود: درصددیم برنامه 15 ساله سازمان انرژی اتمی را هر چه زودتر تدوین و به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارایه کنیم. این برنامه محرمانه خواهد بود و آژانس حق ندارد آن را اعلام عمومی کند.
معاون رییس جمهوری افزود: هر کشوری که پروتکل الحاقی را اجرا می کند برنامه های خود را در چارچوب زمان بندی 10 ساله به آژانس می دهد و ما می خواهیم سه برنامه پنج ساله بدهیم و آن را ظرف ماه های آینده به آژانس اعلام خواهیم کرد.
وی گفت: نیروگاه تازه در دست ساخت برای راکتور اراک بسیار پیشرفته خواهد شد و در سفر اخیر به چین با دانشمندان و مراکز هسته ای این کشور رایزنی کردیم و به تفاهم های خوبی رسیدیم که بازنگری راکتور اراک را چگونه انجام و مسوولیت ایران و چین و تامین هزینه ها چگونه باشد.
وی با اشاره به اینکه برای بررسی برجام در آمریکا یک غوغای سیاسی برپا شده است، افزود: در این چالش سیاسی که آخرین پرده چالش ما با آمریکا بوده است جمهوری اسلامی در چارچوب تدوین شده با تکیه بر عزت، مصلحت و حکمت رهبری توانست دست برتر را داشته باشد.
صالحی ادامه داد: در این چالش سیاسی، جمهوری اسلامی رقیب را در گوشه ای قرار داد و این در حالی است دولتمردان آمریکا اعلام کرده اند اگر برنامه اقدام مشترک از سوی کنگره رد شود و رییس جمهوری نتواند کاری کند اعتبار بین المللی آمریکا خدشه پذیر می شود و دلار نمی تواند جایگاه خود را حفظ کند و پارادایم سیاست خارجی و داخلی آمریکا تغییر خواهد یافت.
وی تاکید کرد «به برکت وجود رهبر معظم انقلاب و اصل ولایت فقیه با وجود چندصدایی، کشور اداره شده و تکلیف ما روشن است و با وجود اختلافات و مذاکراتی که بین خود داریم در راه آنچه در جهت منافع ملی و حاکمیت ملی باشد قدم خواهیم گذاشت».
جاده دسترسی به آزادراه قم- تهران، سر در مجتمع غنی سازی شهید علی محمدی در سایت هسته ای فردو و همچنین ساختمان ورودی نوساز این مجتمع روز دوشنبه با حضور رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران و استاندار قم به بهره برداری رسید.
در سال 93 ساخت راه اصلی سایت شهید علی محمدی و رمپ های دسترسی به آزادراه قم- تهران به طول 14 کیلومتر و عرض 11 متر، شامل 34 دستگاه آب رو با 60 هزار میلیون ریال بودجه آغاز شد و امسال 20 هزار میلیون ریال برای تکمیل و ایمن سازی (نصب گارد ریل، هندریل، خط کشی و تابلو و آرام سازی) اختصاص یافت.

4949

کد N941004