ژاپن برای چهارمین سال متوالی بودجه نظامی خود را افزایش می‌دهد

وزارت دفاع ژاپن به دنبال افزایش بودجه نظامی سالانه این کشور برای چهارمین سال متوالی است تا با استفاده از آن به تقویت تدابیر دفاعی در سلسله جزایر این کشور در دریای چین شرقی واقع در نزدیکی مناطق مورد ادعای چین در این دریا بپردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع ژاپن در سندی که امروز(دوشنبه) در اختیار دولت این کشور قرار داده، تقاضای افزایش 2.2 درصدی بودجه نظامی این کشور و رساندن آن به 5.09 تریلیون ین (42.38 میلیارد دلار) را برای سال مالی آینده که از آوریل آغاز می شود مطرح کرده است. اگر این درخواست تصویب شود این بودجه بیشترین بودجه نظامی ژاپن در 14 سال اخیر خواهد بود.

بودجه نظامی چین در سال جاری میلادی افزایش 10.1 درصدی داشته و به 886.9 میلیارد یوان(138.37 میلیارد دلار) رسیده است که بیشترین بودجه نظامی جهان بعد از آمریکا خواهد بود.

بر اساس این سند وزارت دفاع ژاپن قصد خرید خودروهای رزمی آبی – خاکی AAV7، جنگنده های F-35، و هواپیماهای نظامی عمود پرواز اوسپری را دارد.

همچنین در لیست خریدهای نظامی ژاپن، پهپادهای Global Hawk، پرتابگرهای موشک متحرک، هلیکوپترها و دیگر ادواتی مورد نیاز ارتش این کشور برای دفاع از سلسله جزایرش در دریای چین جنوبی که تقریبا به طول 1400 کیلومتر بوده و از خاک ژاپن تا نزدیکی تایوان امتداد دارد، دیده می شوند.

همچنین ژاپن قصد دارد بودجه ای را به ایجاد و توسعه پایگاه های نظامی در این سلسله جزایر اختصاص دهد و قصد دارد با تقویت حضور نظامی خود در این جزایر از طریق استقرار ایستگاه‌های راداری، پایگاه‌های سربازان یا پرتاب‌گرهای موشک برتری تاکتیکی بر چین پیدا کند. ژاپن در حال ساخت یک ایستگاه راداری در جزیره "یوناگونی" که 1500 نفر ساکن دارد است.

مقامهای ژاپنی در درخواست بودجه خود خواهان اختصاص مبلغی معادل 90 میلیون دلار برای توسعه یک پایگاه نظامی در جزیره "میاکوجیما" در فاصله 300 کیلومتری شرق جزیره یوناگونی و اختصاص 72 میلیون دلار با ساخت پایگاهی در جزیره "آمامی اوشیما" واقع در فاصله خاک ژاپن تا جزیره اوکیناوا شده اند.

انتهای پیام

کد N940998