پولتیکو: مخالفان توافق هسته‌ای هم‌اکنون شکست خورده‌اند

مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي,برجام

نشریه پولتیکو با اشاره به تلاش‌های مخالفان برجام برای رد آن در کنگره آمریکا نوشت:‌ مخالفان توافق هسته‌ای شکست خورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پولتیکو در ادامه نوشت: تعطیلات یک ماهه در اوت قرار بود بهترین فرصت برای منتقدان توافق هسته‌ای برای تعمیق مخالفت‌ها باشد اما این اتفاق نیفتاد. منتقدان بر این باور بودند که ماه اوت بهترین فرصت آن‌ها برای نابود کردن توافق هسته‌ای است چراکه قانون‌گذاران پس از بازگشت به خانه‌های‌شان با معترضان خشمگین و تبلیغات تلویزیونی علیه توافق مواجه می‌شدند.

اما این تعطیلات یک ماهه چیز دیگری از آب درآمد.

مخالفان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توافقی که در ماه ژوییه میان ایران و گروه 1+5 در وین حاصل شد به رهبری لابی پر نفوذ آیپک به‌علاوه دیگران بیش از 30 میلیون دلار صرف تبلیغات تلویزیونی و تلاش‌های لابی‌گرانه در جهت افزایش مخالفت‌ها با برجام کرده‌اند.

پولتیکو در ادامه گزارش خود آورده است: اما هیچ یک از آن‌ها موثر واقع نشد و در ازاء مجموعه‌ای از دموکرات‌ها در سنا و مجلس نمایندگان از توافق هسته‌ای حمایت کردند. تلاش‌های مخالفت‌آمیز موفقیت کمی در پی داشت و حتی قانونگذاران دموکرات‌ در حال تجربه یک پیروزی شگفت‌آور هستند. حتی برگزاری تجمع و یک راهپیمایی برنامه‌ریزی شده در نهم سپتامبر با حضور دونالد ترامپ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا و سناتور تد کروز نیز دموکرات‌ها را به سمت ستون بله به برجام سوق خواهد داد.

این در حالی است که به گفته‌ی منابع نزدیک به آیپک این گروه در تلاش برای آخرین لابی خود پیش از رای‌گیری کنگره درباره‌ی توافق هسته‌ای در اواسط ماه سپتامبر است.

اکنون که سی و یکمین دموکرات نیز حمایت خود از برجام را اعلام کرده است این جریان در مسیر باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در حرکت است. کاخ سفید به طور علنی تلاش می‌کند تا تصویب قطعنامه مخالفت‌آمیز علیه توافق هسته‌ای را در سنا متوقف کند. این امیداری وجود دارد که این قطعنامه اصلا به میز رییس‌جمهور نرسد تا وی مجبور نباشد از حق وتوی خود استفاده کند. با این حال هنوز احتمال مخالفت کنگره و سپس وتوی آن توسط باراک اوباما وجود دارد.

رییس‌جمهور آمریکا در حال حاضر به تنها سه رای از 13 دموکراتی که موضع خود را اعلام نکرده‌اند نیاز دارد و به نظر می‌رسد که در مجلس نمایندگان وی آراء کافی برای حفظ حق وتوی خود را داشته باشد.

به نوشته پولتیکو، جمهوری‌خواهان به طور خصوصی اذعان کرده‌اند که احتمالا نمی‌توانند جلوی توافق را بگیرند اما به دنبال آن هستند که با کسب شش رای دیگر بتواند قطعنامه مخالفت‌آمیز خود را به تصویب برسانند و دست کم اجرای توافق را به تاخیر بیندازند.

انتهای پیام

کد N940982