درگیری نزدیک پارلمان اوکراین در پی تصویب پیش‌نویس قانون تمرکززدایی

به دنبال حمایت اولیه قانون‌گذاران پارلمان اوکراین از اصلاحات قانون اساسی برای اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق شرقی، درگیری‌ میان معترضان و پلیس در مقابل ساختمان پارلمان در پایتخت این کشور بالا گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از بی.بی.سی، قانونگذاران پارلمان اوکراین، در یک نشست پر جنجال رای به تصویب پیش‌نویس قانون اعطای اختیارات بیشتر به مناطق دونتسک و لوهانسک که تحت کنترل شورشیان هستند، دادند. در حال حاضر یک آتش‌بس شکننده در شرق اوکراین برقرار است.

چند روز پیش شورشیان جدایی‌طلب و نیروهای اوکراینی توافق کردند تا به تشدید خشونتها در تاریخ اول سپتامبر مصادف با روزی که کودکان به مدرسه باز می گردند پایان دهند.

با وجود آن که به نظر می رسد در روزهای اخیر تعداد موارد نقض آتش‌بس در شرق اوکراین کاهش یافته است، یک مقام بلندپایه هیات ناظر بین‌المللی سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین هشدار داد که هیچ یک از طرفین درگیری در اوکراین به آتش‌بس احترام نمی‌گذارند. وی به پایگاه سوییس مدیا گفت: نقض‌ آتش‌بس در اوکراین تبدیل به یک هنجار شده است.

یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه گزارش داد، پس از آن که صدای یک انفجار در نزدیکی پارلمان اوکراین شنیده شد، شاهد زخمی شدن چند نفر بوده است.

کمی پیش از این اتفاق 265 تن از قانونگذاران پارلمان اوکراین از پیش‌نویس لایحه تمرکز زدایی اوکراین اعلام حمایت کردند.

اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق اوکراین یک بخش کلیدی از توافق آتش‌بس مینسک است که در ماه فوریه امضا شد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، گروهی از معترضان ملی‌گرایی که در نزدیکی پارلمان اوکراین در شهر کی‌یف مشغول تظاهرات در مخالفت با پیش‌نویس قانون اعطای وضعیت ویژه به مناطق جدایی‌طلب بوده اند اقدام به پرتاب نارنجک به سوی نیروهای امنیتی کرده‌اند که در اثر انفجار آن چند نیروی پلیس و گارد ملی اوکراین مجروح شدند.

به گزارش رویترز، پارلمان اوکراین امروز با اکثریت آرا رای به تغییر قانون اساسی برای دادن وضعیت ویژه به مناطق شرقی این کشور داد اما برخی اختلافات در میان قانون‌گذاران حامی غرب حاکی از این است که این تغییرات راه دشواری تا تبدیل شدن به قانون دارند.

در جلسه پرتنش امروز پارلمان اوکراین مجموعا 265 نماینده به قرائت نخست لایحه موسوم به تمرکز زدایی که مورد حمایت بلوک پارلمانی متعلق به پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین بود، رای مثبت دادند که 39 رای بیشتر از آرای لازم برای تصویب داشت.

اما بسیاری از همپیمانان ائتلافی شامل یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین با این تغییرات مخالفت کردند و هنوز مشخص نیست که آیا پوروشنکو می تواند 300 رای لازم برای تصویب قرائت دوم و پایانی این قانون در اواخر سال جاری میلادی را کسب کند یا خیر.

انتهای پیام

کد N940949