قول اردوغان برای تامین امنیت انتخابات اول نوامبر

تركيه

رئیس جمهورترکیه تاکید کرد نیروهای امنیتی این کشور به منظور جلوگیری از تکرار مسائلی که در انتخابات هفت ژوئن رخ داد تدابیر لازم برای تضمین امنیت انتخابات اول نوامبر را اتخاذ خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی در حاشیه مراسم روز پیروزی به خبرنگاران گفت: من معتقدم دولت ما نیروهای مسلح ما و وزارت کشور همه تدابیر لازم برای امنیت انتخابات را اتخاذ خواهد کرد تا ما با کمترین آسیب از انتخابات گذر کنیم.

وی تصریح کرد: من فرض می‌گیریم که آنچه که در انتخابات هفت ژوئن اتفاق افتاد به سبب امنیت انتخابات در یک نوامبر تکرار نخواهد شد. این اظهارات در حالی مطرح شده که وی پیشتر مدعی شده بود رای دهندگان در استان‌های شرقی و جنوب شرقی منطقه آناتولی از آزادی لازم برای رای دادن در انتخابات هفت ژوئن به دلیل تهدیدها و فشارهای پ.ک.ک برخوردار نبودند.

گزارش‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه دولت ترکیه رای دهندگان را به منظور اجتناب از حملات پ.ک.ک به مراکز رای گیری در دیگر مناطق منتقل کرده است اما اردوغان اظهار کرد که به منظور انجام یک چنین کاری نیاز به اصلاح قانون اساسی داریم.

وی خاطرنشان کرد: مردم فکر می‌کنند که اگر شورای عالی انتخابات ترکیه درباره یک چنین کاری تصمیم بگیرد امکا پذیر است اما چنین کاری نیازمند اصلاح قانون اساسی است.

اردوغان همچنین در پاسخ به اتهام زنی‌ها درباره اینکه او جنگ ادعایی ترکیه با تروریسم را در پاسخ به شکست حزب حاکم در کسب اکثریت پارلمان در انتخابات 7 ژوئن به راه انداخته است گفت: جنگ علیه تروریسم صرف نظر از اتهامات مخالفانش با قاطعیت ادامه خواهد یافت.

وی گفت: آنها (تروریست‌ها) یا سلاح‌هایشان را دفن خواهند کرد و یا کشور ما را ترک می‌کنند. هیچ کس این حق را ندارد که به آسایش مردم کشور ما چه در شرق ، غرب، شمال یا جنوب آسیب بزند. کشورما کشوری نیست که در آن معدودی تروریست و غارت گر آزاد باشند. آنها هزینه کارهایشان را پرداخت خواهند کرد.

اردوغان درباره تقاضاهای مکرر حزب دموکراتیک خلق ترکیه از پ.ک.ک برای توقف اقدامات نظامی گفت که چنین درخواست‌هایی را صادقانه نمی‌داند.

وی تاکید کرد: آنها حائز 80 کرسی نمایندگی در انتخابات شدند. وضعیت باید به این ترتیب بهتر شود اما واقعا چه اتفاقی افتاد. وضعیت بدتر و وحشتناک‌تر شد. آنها به جای بازگشت به پارلمان اقدام به خدمت رسانی به مقرهای پ ک ک در شمال عراق کردند ما باید این واقعیت را ببینیم.

رئیس جمهوری ترکیه با یادآوری بیانیه‌هایش درباره به بن بست رسیدن فرآیند صلح با کردها گفت: این فرآیند را در روزی که آسایش شادی و رفاه را در ترکیه به دست آوریم می‌توان از بن بست خارج کرد.

وی درباره عملیات‌های هوایی ترکیه علیه مواضع گروه تروریستی داعش گفت: این که ترکیه با نیروهای ائتلاف علیه تروریست‌های داعش همکاری داشته یک فرآیند جدید نیست.

وی افزود: همانطور که شما می‌دانید داعش شروع به تهدید مرزهای ما کرده است این گروه در منطقه جرابلس حضور پیدا کرده است. این اتفاق بعد از آن افتاد که مرکز مبارزه با این گروه تصمیم گرفت که اعضای ائتلاف بایدعلیه این اتفاق اقدام کنند اما این به این معنی نیست که عملیات‌های ما علیه سازمان تروریستی جدایی طلب پ ک ک به طور کامل متوقف شود.

انتهای پیام

کد N940848