طالبان مخفی کردن مرگ ملا عمر را تایید کرد

طالبان امروز (دوشنبه) تایید کرد که برای دو سال مرگ ملاعمر را پنهان کرده و اعلام کرد که وی در همان 2013 و همانطور که اطلاعات افغانستان آن را در سال جاری میلادی تایید کرد، مرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گروه شبه نظامی حتی در ژوئیه 2015 نیز به انتشار بیانیه‌های رسمی از جانب ملاعمر، رهبر سابق طالبان ادامه داد.

طالبان در ژوئیه 2015 تایید کرد که ملاعمر مرده اما زمان آن را اعلام نکرد اعلام مرگ این مرد باعث تعمیق اختلافات داخلی در این گروه شد و بسیاری از شبه نظامیان طالبان رهبری خود را به مخفی کردن مرگ ملاعمر برای دو سال متهم کردند.

طالبان در بیانیه امروز خود برای نخستین بار تایید کرد که ملاعمر 23 آوریل 2013 درگذشته است.

جزئیات این مساله در بیوگرافی ملا اختر منصور، رهبر جدید طالبان و معاون دیرینه ملاعمر موجود است.

در این بیوگرافی آمده است: بسیاری از اعضای شورای عالی رهبری طالبان و نخبگان مذهبی تصمیم گرفتند تا خبر مرگ ملاعمر را اعلام نکنند و آن را مخفی نگه دارند. علت اصلی این تصمیم این بود که سال 2013 آخرین سال آزمون قدرت میان شبه نظامیان طالبان و نیروهای مهاجم خارجی بود. چون نیروهای خارجی 2014 را سال پایان حضور خود در افغانستان اعلام کرده بودند.

ناتو ماموریت ضربتی خود در افغانستان را دسامبر 2014 پایان داد و نیروهای خود را بجز 13 هزار تن در افغانستان و برای آموزش نیروهای امنیتی و مقابله با تروریسم از این کشور خارج کرد.

تایید مرگ ملاعمر و اعلام جانشین وی باعث کشمکش بر سر به دست گرفتن قدرت در این گروه شبه نظامی شد و این در حالی صورت گرفت که داعش در حال ورود تدریجی به افغانستان است.

انتهای پیام

کد N940760