تخت‌روانچی: ایران منتظر لغو تحریم‌ها نمانده است

سیاسی

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت:‌ صرف نظر از این که توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اجرا بشود یا نه، اقتصاد ایران تقویت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه‌ی خبری بلومبرگ گفت که اقتصاد ایران صرف نظر از اجرا یا اجرا نشدن توافق هسته‌ای و این که تحریم‌های بین‌الملل لغو بشوند یا نه، تقویت خواهد شد.

این معاون وزیر امور خارجه ایران ادامه داد:‌ پایین آمدن وابستگی به درآمدهای نفتی و افزایش جمع‌آوری مالیات موجب تقویت اقتصاد ایران خواهد شد و دولت برای رشد و توسعه منتظر لغو تحریم‌ها نمانده است.

روانچی که یکی از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ارشد ایران در مذاکرات با گروه 1+5 بوده است، به بلومبرگ گفت: اگر چه رفع تحریم‌ها برای بهتر شدن اقتصاد مهم است اما تنها ابزاری نیست که دولت در اختیار دارد. اگر شما در اقتصاد خود مشکلاتی داشته باشید مهم نیست که چه میزان از رفع تحریم‌ها بهره‌مند می‌شوید، این مساله برای حل این مشکلات در دراز مدت کافی نخواهد بود.

بر اساس این گزارش، ایران و گروه 1+5 در 23 تیرماه پس از نزدیک به دو سال رایزنی‌های سخت بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به توافق رسیدند که موجب لغو تحریم‌ها علیه ایران در ازای محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور می‌شود.

شورای امنیت سازمان ملل این توافق را با تصویب قطعنامه‌ای مورد تایید قرار داد که لغو تحریم‌ها را تضمین می‌کند.

معاون دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه با اشاره به سرمایه گذارانی که برای تجارت با ایران صف کشیده‌اند بیان کرد: تهران هیچ‌گاه کشورهایی که در سال‌های تحریم روابط تجاری خود با ایران را حفظ کردند، از جمله روسیه، چین و هند کنار نخواهد گذاشت.

وی افزود: زود است بخواهیم بگوییم که قراردادهای اقتصادی خارجی ما بیش‌تر به سمت اروپا متمایل شده است یا آسیا، اما آن چه می‌توانم بگویم این است که ما کشورهایی که در طول این دوره سخت همراهمان بودند را فراموش نمی‌کنیم.

به گزارش بلومبرگ، توافق هسته‌ای هم‌چنین به ایران و آمریکا اجازه می‌دهد پس از لغو تحریم‌ها روابط تجاری با یکدیگر برقرار کنند.

این در حالی است که دو کشور از زمان وقوع انقلاب اسلامی در سال 1979 تاکنون روابط دیپلماتیک رسمی با یکدیگر نداشته‌اند.

تخت‌روانچی درباره‌ی برقراری روابط تجاری میان تهران و واشنگتن گفت: ما در حال حاضر به تجارت با آمریکا فکر نمی‌کنیم اگر در آینده همه چیز به خوبی پیش برود، ما فرصت‌های موجود را بررسی خواهیم کرد.

انتهای پیام

کد N940654