کمالوندی اعلام کرد؛

اجرای تعهدات ایران و لغو تحریم‌ها از اواخر مهر آغاز می‌شود

سیاسی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، اواخر مهر را زمان آغاز فرایند اجرای تعهدات کشورمان، تایید آن در آژانس و لغو تحریم‌ها در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، بهروز کمالوندی گفت: ۹۰ روز پس از پایان مذاکرات و صدور قطعنامه در شورای امنیت یعنی تا اواخر مهر، انتهای پروسه‌ای است که باید مراحل قانونی بررسی توافق در ایران و کشورهای ۱+۵ اگر لازم است، انجام شود.

وی افزود: ‌البته ممکن است این کار بنا بر ملاحظاتی ۱۰ تا ۱۲ روز زودتر از این موعد هم انجام شود .

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، همچنین احتمال رد برجام را در کنگره آمریکا تا ۹۹ درصد محتمل دانست و گفت: طبیعی است که رئیس جمهور امریکا هم آن را وتو کند و ممکن است از همه مهلتی که برای وتو دارد، استفاده کند یا نکند، اما زمانی که همه کشورها اعلام کنند که مراحل قانونی را تمام کرده اند، آنگاه زمان اجرای تعهدات طرف ها آغاز می‌شود.

کمالوندی ادامه داد: طبعا طرف مقابل نیز لغو تحریم‌ها را اعلام خواهد کرد، اما در اختیار کشور ما خواهد بود که با اجرای تعهداتش، تاریخ لغو تحریم ها را تعیین کند و آنان نیز تاریخ تعهداتشان را می‌گویند و اختیاری در تغییر آن نخواهند داشت .

وی گفت:‌ به محض این که این تعهدات اجرا شود و به تایید آژانس برسد، عملا اجرایی خواهد شد و دیگر نیازی به کسب موافقت ۱+۵  نیست؛ اجرای تعهدات طرف مقابل به نحوه انجام اقدامات ما بستگی دارد که درحال بررسی هستیم که چه مدت طول می‌کشد.

معاون رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین افزود: ‌البته مدت زیادی طول نمی‌کشد، اما به هر حال ما باید اقداماتمان را انجام دهیم و عملا پس از آن تعهدات طرف مقابل هم که لغو تحریم‌هاست، انجام می‌شود.