حضور نخست‌وزیر سابق تایلند در دادگاه عالی

نخست‌وزیر سابق تایلند امروز (دوشنبه) در مقابل دادگاه عالی این کشور حضور پیدا کرد تا در جلسه مربوط به بررسی مدارک پرونده‌اش در ارتباط با اعطای یارانه کشت برنج که باعث اتلاف میلیاردها دلار شد، شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "یینگ‌لاک شیناواترا"، نخست‌وزیر سابق تایلند در پرونده اعطای یارانه‌های برنج ممکن است به 10 سال زندان به اتهام اهمال‌کاری محکوم شود.

سیاست انتخاباتی برجسته شیناواترا در سال 2011 به او کمک کرد تا در انتخابات به پیروزی قاطع دست پیدا کند اما شکست‌های او سبب شد که در ماه ژانویه از سوی پارلمانی که توسط ژنرال‌های ارتش منصوب شده است، به مدت پنج سال از فعالیت سیاسی محروم شود.

سیاست کشت غلات که از آن زمان تاکنون متوقف شده، هدفش تقویت درآمد کشاورزان با خرید برنج آنها با قیمتی بالاتر از قیمت بازار بود اما هنگامی که ذخیره برنج و بدهی‌های دولت یینگ لاک شیناواترا بیش از حد افزایش پیدا کرد و او از توقف این طرح خودداری کرد و انتقادات شدیدی علیه دولتش مطرح شد.

این طرح باعث خسارت 16 میلیارد دلاری شده و کوهی از ذخیره برنج را برای دولت تایلند به وجود آورد که هنوز نمی‌داند با آن چکار کند.

برآورد شده که این ذخیره برنج حدود 14 میلیون تن است.

دادستان‌های تایلند امروز در دادگاه عالی این کشور یک پرونده 60 هزار صفحه‌ای مربوط به شواهد و همچنین 23 شاهد دیگر این پرونده را ارائه کردند.

شیناواترا به خبرنگاران گفت: هنوز همه این مدارک توسط همه طرف‌ها مشاهده یا بررسی نشده‌اند. وی افزود: امروز ما به ارائه آنها گوش کرده و امیدواریم که به عدالت دست پیدا کنیم.

شیناواترا تاکید کرد که در مدیریت سیاستش که به شدت به دلیل انحراف در قیمت‌های جهانی برنج و سقوط تایلند به عنوان صادرکننده اول برنج جهان مورد انتقاد قرار گرفت، صادقانه عمل کرده است.

هنگامی که شیناواترا وارد دادگاه شد با تشویق گروهی از هوادارانش و اعطای گل سرخ توسط آنها مواجه شد. دادستان‌ها انتظار دارند رویه‌های دادگاه عالی دست کم شش ماه طول بکشد.

انتهای پیام

کد N940353