قلیچداراوغلو: دولت موقت در خدمت اردوغان است نه بی‌طرف

رئیس حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه اعلام کرد، دولت موقت نخست‌وزیر که وظیفه‌اش هدایت ترکیه در مسیر برگزاری انتخاب یکم نوامبر است آنچنان که باید بی‌طرف نبوده و در خدمت رئیس‌جمهور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه جمهوریت، کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه در این باره گفت: در فضایی که قانون نقض می‌شود، عرف‌های قانون نادیده گرفته می‌شوند و در غیاب حاکمیت قانون، این کابینه فقط به رئیس‌جمهور و دولت خدمت خواهند کرد.

قلیچداراوغلو ضمن یادآوری عدم ارائه حکم تشکیل دولت به وی پس از شکست احمد داووداوغلو، رهبر حزب عدالت و توسعه و نخست‌وزیر از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور به ارائه نامزد برای دولت موقت با وجود اینکه پنج کرسی کابینه متعلق به این حزب است، اشاره کرد.

رهبر مردم جمهوری‌خواه ادامه داد: این کابینه جدید تنها به دولت و ریاست جمهوری خدمت خواهد کرد، امکان ندارد که این دولت در خدمت کشور باشد. حقیقت این است.

وی با اشاره به وزیر بازرگانی و گمرک که پس از انتخاب به عنوان معاون وزیر در 27 اوت به سرعت به عنوان وزیر معرفی شد همچنین خاطرنشان کرد: این کابینه از شخصیت‌های بی‌طرف تشکیل نشده است، براساس چه ویژگی‌هایی شما وی را به عنوان وزیر انتخاب کردید؟ آیا این دولت جدید است؟ نه، نیست. در شرایط عادی دولت موقت باید از سوی یک نخست‌وزیر بی‌طرف تشکیل شود.

قلیچداراوغلو در ادامه با تکرار انتقادات خود از داووداوغلو در مدیریت ترکیه توسط وی اظهار کرد: اگر این کشور با دستوراتی از سوی رئیس‌جمهور مدیریت می‌شود نشان می‌دهد که نخست‌وزیری ناکارآمد عمل کرده است. به همین دلیل است که انتخابات پیش‌رو حیاتی‌تر و مهم‌تر از انتخابات پیشین است چراکه در نتیجه آن یا آشوب‌ها در کشور گسترده‌تر می‌شوند و دوره‌ای بی‌انتها از بی‌ثباتی در کشور ایجاد می‌شود یا اینکه حاکمیت قانون و دموکراسی پیروز می‌شود. یک کشور را نمی‌توان فدای آرزوهای یک فرد و منافع یک خانواده کرد. امپراتوری روم را به یاد آورید. این افراد امروز نه‌تنها آنکارا را بلکه تمام ترکیه را آتش می‌زنند.

قلیچداراوغلو با اشاره به ضرورت‌های برگزاری انتخابات زودهنگام ضمن متهم کردن اردوغان به نقض قسم رئیس‌جمهوری و احترام نگذاشتن به تمایل عمومی گفت: ترکیه همچنین نیاز دارد تا چرایی سیاسی انتخابات زودهنگام را توضیح دهد. ما باید این سوال را از کسانی بپرسیم که با ارزش‌های این کشور بازی می‌کنند.

رئیس حزب مردم جمهوری‌خواه در مصاحبه‌ای جداگانه با روزنامه ملیت خاطرنشان کرد، کمپین انتخاباتی وی بر این حقیقت تمرکز خواهد کرد که مشکلات اساسی ترکیه تنها با حزب مردم جمهوری‌خواه حل می‌شود: "ترکیه در دوران خونریزی قرار دارد. دولت اعتبار خودش را از داخل و خارج کشور از دست داده است. حزب حرکت ملی‌گرا تقریباً با همه چیز مخالف است و هرگز نمی‌تواند کشور را سالم مدیریت کند. حزب دموکراتیک خلق هم به نظر می‌رسد از معادله سیاسی خارج شده است. تنها یک حزب باقی می‌ماند و آن هم مردم جمهوری‌خواه است."

وی تاکید کرد که لیست نامزدهای این حزب در انتخابات آتی تغییر نمی‌کند.

به گفته قلیچداراوغلو مساله کردها هنوز یکی از اساسی‌ترین مشکلات ترکیه است. وی از حزب دموکراتیک خلق خواست تا بیشتر علیه اقدامات تروریستی پ‌ک‌ک واکنش نشان دهد.

این سیاستمدار ترک توضیح داد: ما می‌توانیم این مشکل را حل کنیم اگر به قدرت برسیم. اگر ما نتوانیم این مشکل را حل و فصل کنیم دولت را واگذار می‌کنیم. برای حل این مشکل باید وفادار و صادق باشید.

انتهای پیام

کد N940335