"ترمیناتور" کنگو در دادگاه کیفری بین‌المللی محاکمه می‌شود

جنگ سالار سابق کنگویی موسوم به «ترمیناتور» قرار است روز چهارشنبه به اتهام جنایات جنگی شامل تجاوز به کودک سربازان توسط نیروهای تحت امرش، در دادگاه کیفری بین‌المللی محاکمه شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، باسکو انتاگاندا، جنگ سالار سابق کنگو با 13 فقره جرایم جنگی و پنج فقره جرم علیه بشریت مواجه است. وی تاکنون به جرم خود اعتراف نکرده است.

دادگاه انتاگاندای روآندایی ساعت 7:30 به وقت گرینویچ روز چهارشنبه در مقر اصلی دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه هلند آغاز می‌شود.

فاتو بنسودا، دادستان ارشد این دادگاه نخست به ایراد سخنرانی می‌پردازد و سپس وکلای انتاگاندا و 2149 قربانی جنایات جنگی وی در دادگاه شهادت می‌دهند.

دادستان‌ها می‌گویند: ترمیناتور کنگویی نقش اصلی در حملات قومیتی علیه غیرنظامیان در کنگو ایفا کرده و براساس گزارش گروه‌های حقوقی جنگ، از 1999 تا پایان جنگ، دست‌کم 60 هزار تن کشته شدند.

در جریان یک محاکمه غیرعلنی در سال گذشته میلادی در تایید اتهامات علیه انتاگاندا، بنسودا، این جنگ سالار سابق کنگویی را به اعطای مجوز به سربازانش برای تجاوز به کودک سربازان و زنان سرباز در ارتش خود یا سوءاستفاده از آنها به عنوان برده جنسی متهم کرد.

بنسودا گفت: یک دختربچه سرباز به عنوان مجازات 150 ضربه شلاق دریافت کرد و مورد تجاوز قرار گرفت.

بریجید ایندر، از گروه عدالت جنسی برای زنان در بیانیه‌ای گفت: این پرونده از آن جهت اهمیت دارد که برای نخستین بار در قوانین جنایی بین‌الملل، دادگاه کیفری بین‌الملل یک فرمانده جنگ را به تجاوز جنسی و برده‌داری جنسی علیه کودکان متهم می‌کند.

انتاگاندا 41 ساله که زمانی در منطقه "دریاچه‌های بزرگ آفریقا" تحت پیگرد قانونی قرار داشت در مارس 2013 به صورت غیرمنتظره‌ای وارد سفارت آمریکا در کیگالی، پایتخت روآندا شد و از آنها خواست تا به دادگاه لاهه تحویل داده شود.

وی موسس گروه شبه‌نظامی M23 بود که توسط دولت کنگو در 2013 و پس از 18 ماه درگیری در منطقه «کیوو شمالی» در جمهوری دموکراتیک کنگو شکست خورد.

ناظران می‌گویند: ترمیناتور کنگو بیشتر از بیم جانش ناشی از اقدامات رقبای گروه M23 خود را تسلیم کرد اما انگیزه‌اش در تسلیم شدن به دادگاه کیفری بین‌المللی نامشخص است.

انتهای پیام

کد N940204