توافق احزاب کرد بر سر سازوکار انتخاب رئیس اقلیم کردستان عراق

سیاسی

احزاب سیاسی اقلیم کردستان عراق در ششمین نشست خود به در مورد سازوکار انتخاب رئیس آتی اقلیم به توافقی کلی دست یافتند و قرار است این موارد برای تعیین نهایی گزینه توافقی، به اطلاع روسای احزاب برسند.

احزاب سیاسی اقلیم کردستان عراق در ششمین نشست خود به در مورد سازوکار انتخاب رئیس آتی اقلیم به توافقی کلی دست یافتند و قرار است این موارد برای تعیین نهایی گزینه توافقی، به اطلاع روسای احزاب برسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، ششمین نشست پنج حزب اصلی اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه برگزار شد و شرکت‌کنندگان بالاخره به توافقی کلی دست یافتند که شامل چهار پیشنهاد در خصوص انتخاب رئیس اقلیم است.

اول؛ انتخاب رئیس اقلیم از طریق همه پرسی یا رای گیری عمومی مستقیم باشد.

دوم؛ انتخاب رئیس اقلیم توسط پارلمان فعلی براساس موافقت دو سوم نمایندگان پارلمان یا اکثریت (1+50) انجام شود.

سوم؛ انتخاب رئیس اقلیم به پارلمان آتی واگذار شود.

چهارم؛ در صورتی که با هیچ یک از موارد بالا توافق نشد، انتخاب سراسری زود هنگام برگزار شود.

قرار است یکی از بند‌های توافق به دست آمده که پس از مذاکرات فشرده دو هفته گذشته احزاب کرد به دست آمده، روز یکشنبه در آخرین نشست پنج حزب اصلی و پس از اظهار نظر رهبران احزاب، به شکل نهایی تایید شود.

فواد حسین، رئیس دفتر ریاست اقلیم کردستان فضای نشست مذکور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: نشست بعدی به منظور دادن فرصت بیشتر به گروه‌های سیاسی برای بررسی گزینه‌های مطرح شده و تصمیم گیری نهایی در این خصوص، به روز یکشنبه آتی موکول شده است.

اقلیم کردستان عراق پس از اتمام دوره ریاست مسعود بارزانی در 20 اوت شاهد اختلاف احزاب سیاسی بر سر موضوع انتخاب رئیسی جدید برای اقلیم و یا تمدید ریاست بارازانی بوده است.

این احزاب روز چهارشنبه گذشته در خصوص تعیین اختیارات رئیس اقلیم به توافق‌هایی دست یافتند اما این توافق‌ هم نتوانست شکاف اختلاف میان احزاب مخالف با حزب دموکرات کردستان به رهبری بارزانی را پر کند.

احزاب مخالف خواهان انتخاب رئیس جدید در پارلمان و تبدیل حکومت از ریاستی به پارلمانی هستند و با درخواست حزب دموکرات مبنی بر تمدید دوره ریاست بارزانی که از سال 2005 ریاست اقلیم را در دست دارد، مخالفت می‌کنند.

انتهای پیام

کد N939993