«واشنگتن پست» خبر داد:

چین در انتظار تحریم های آمریکا باشد

سیاسی

منابع وابسته به کاخ سفید می گویند احتمالا تا دوهفته دیگر به بهانه مبارزه با سرقت اینترنتی و جاسوسی اقتصادی تحریم هایی علیه برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی چین اعمال خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، برخی از منابع آگاه در گفتگو با «واشنگتن پست» از بررسی امکان اعمال تحریم علیه آن دسته از  اشخاص حقیقی و حقوقی وابسته به دولت پکن خبر دادند که به زعم کاخ سفید از سرقت اطلاعات تجاری آمریکا به دست هکرهای چینی منافع زیادی عایدشان شده است.

به گفته این منابع که نامی از ایشان برده نشده است، تصمیم نهایی درباره اعمال تحریم احتمالا تا دو هفته دیگر اتخاذ خواهد شد.

اتهام دست داشتن هکرهای چینی در یک سلسله حملات سایبری از نهادها و کارمندان فدرال آمریکا در آستانه سفر «شی جینپینگ» رئیس جمهوری چین به ایالات متحده به یکی از چالش های موجود در روابط  پکن – واشنگتن به عنوان دو قدرت اقتصادی برتر دنیا تبدیل شده است.

البته مشکلاتی که بر رابطه پکن - واشنگتن سایه انداخته به دنیای مجازی محدود نمی شود و دو کشور در حوزه های دیگری نظیر مناقشات دریای چین جنوبی، عقد معاهده سرمایه گذاری دو جانبه و تنظیم دستورالعمل های نظامی برای اجتناب از تقابل هواپیماهای گشت دریایی نیز همچنان نیازمند تعامل بیشتری هستند.

گفته می شود که کاخ سفید به دنبال راهکار جامعی برای مقابله با هکرها است که دایره عملکرد آن از رایزنی های سیاسی تا اعمال تحریم پیش می رود.

واشنگتن مدعی است که اعمال این تحریم ها به منزله ارسال پیامی برای پکن است مبنی بر آغاز مبارزه آمریکا با جاسوس های عرصه اقتصاد و تجارت.  

البته ادعا می شود که این تحریم ها به منزله انتقام جویی آمریکا از به سرقت بردن اطلاعات بیش از ۴ میلیون کارمند فدرال نیست چرا که ظاهرا در آن قضیه پای دلایل اطلاعاتی و امنیتی در میان بوده و نه سود رساندن به صنایع چینی.