یک کارشناس مسائل بین‌الملل:

برداشت نخبگان و رسانه‌های ایرانی از آفریقا نادرست است

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل، روابط ایران و آفریقا را تحت تاثیر شناخت نادرست، سطحی و دیکته شده در بین نخبگان و رسانه‌های ایرانی نسبت به قاره‌ی افریقا دانست.

سعید علیخانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: من معتقد به تئوری توطئه نیستم اما سال‌هاست که به ما این‌گونه القا شده که قاره‌ی آفریقا معادل بدبختی، نکبت، ایدز و سایر مشکلات این‌چنینی است و به همین دلیل برای تقویت رابطه با آفریقا نیازمند به تغییر این نوع نگاه هستیم.

او با اشاره به پیشینه‌ی طولانی روابط فرهنگی ایران و کشورهای آفریقایی افزود: ایرانی‌ها اولین کسانی بودند که اسلام را از طریق زنگبار و آفریقای شرقی وارد این قاره کردند. در بسیاری از کشورهای حوزه‌ی شرق آفریقا مانند تانزانیا کاملا نفوذ فرهنگ ایرانی‌هایی که از شیراز به آن منطقه مهاجرت کرده‌اند قابل مشاهده است.

علیخانی با تاکید بر ظرفیت‌های بسیار بالای قاره‌ی آفریقا در حوزه‌ی اقتصادی اضافه کرد: آفریقا با نیروی انسانی بالا، ارزان، امکانات خدادادی و منابع طبیعی بسیار گسترده، منطقه‌ ی بسیار بکری برای فعالیت‌های اقتصادی است و کشورهایی هم‌چون چین و هند با درک این موضوع سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در این قاره صورت داده‌اند و کشور ما نیز با توجه به سوابق تاریخی و اشتراکات فراوان فرهنگی می‌تواند در این امر پیشگام باشد.

وی با اشاره به سفر قریب الوقوع وزیر امور خارجه‌ی کشورمان به آفریقا ادامه داد: دیدار آقای ظریف از برخی کشورهای آفریقایی مکمل و پیامد مذاکرات هسته‌ای است. اکنون وقت آن است که با بهره‌برداری از فضای جدید سیاسی وارد فضای اقتصادی شویم. یکی از تبعات مثبت توافق هسته‌ای این است که شرکت‌های ایرانی می‌توانند بدون دغدغه و مانع در عرصه‌های خارجی حضور پیدا کنند.

علیخانی تاکید کرد: آفریقا جایی نیست که سیاست ما در قبال شمال و جنوب و شرق و غربش یکی باشد. در شمال آفریقا بیش‌تر کشورها مسلمان هستند و در بخش‌هایی از این قاره کشورهایی با ماهیت سکولار وجود دارند که از روابط خوبی نیز با رژیم صهیونیستی برخوردارند. بنابراین برای هر کدام از این کشورها نیازمند بازنگری دقیق در سیاست خارجی خود هستیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: در شمال آفریقا امروز شاهد قدرت گرفتن داعش و گروه‌های سلفی تندرو هستیم. بنابراین رویکرد ما با برخی از کشورهای غربی که اولویت‌شان دفع داعش است هماهنگی دارد. البته مواضع ما در این باب کاملا روشن است و ضمن زوایه داشتن با گروه‌های منحرف و خشن مدعی اسلام، معتقد به دخالت نکردن نیروهای خارجی و غربی در کشورهای اسلامی هستیم.

او بررسی دقیق تحولات مصر را ضروری دانست و افزود: در مورد مصر نیازمند نگاهی واقع‌بینانه‌ایم. نباید تصور کرد که صرف نام اسلامی برای اخوان المسلمین این گروه را با نگاه ما به اسلام منطبق می‌کند. از طرفی در مورد قدرت گرفتن ژنرال سیسی نیز باید پذیرفت که بخش عمده‌ای از مردم مصر از ثبات به‌وجود آمده توسط وی راضی هستند و جمهوری اسلامی نیز طبیعتا نمی‌تواند نسبت به خواست مردم مصر بی‌تفاوت باشد، هر چند دغدغه‌هایی نیز در این باب دارد.

این کارشناس مسائل آفریقا گفت: دولت روحانی با پیام ثبات و تعامل و روابط سازنده روی کار آمد و با این رویکرد و در سایه‌ی فضای جدید بعد از توافق هیچ منعی برای همکاری‌های گسترده سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران و آفریقا نیست.

وی در پایان تاکید کرد: باید بخش‌های مختلف رسانه‌های ما بدون پیش فرض روی مسائل این قاره کار و بر زمینه‌های بالقوه‌ی این قاره تاکید کنند و با نگاهی دقیق و آماری، نگاه کلیشه‌یی به قاره‌ی سیاه را کنار بگذارند.

انتهای پیام

کد N939792