ظریف فردا به تونس و الجزایر می رود

ایرنا نوشت: معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه از آغاز دور سوم دیپلماسی منطقه ای وزیر امور خارجه خبر داد و گفت: فردا محمدجواد ظریف عازم تونس و الجزایر می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در حاشیه دیدار با امفکتو معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی با اشاره به برگزاری دور سوم سفرهای منطقه ای وزیر امور خارجه گفت: در این سفر وزیر امور خارجه با همتایان الجزایری و تونسی خود دیدار و تبادل نظر خواهد کرد.
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه از بحران ساختگی هسته ای عبور کرده ایم گفت: اولویت دستگاه دیپلماسی ما توسعه روابط با کشورهای همسایه، منطقه و کشورهای مسلمان خواهد بود.
امیر عبداللهیان همچنین درخصوص کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی اظهار داشت: در جریان این کمیسیون تاکنون توافقات خوبی حاصل شده و تاکنون این کمیسیون 12 جلسه برگزار کرده است که در جلسه امروز همراه معاون وزیر امور خارجه، معاونان وزارتخانه های اقتصاد، تجارت و کشاورزی آفریقای جنوبی نیز حضور داشتند.
وی با بیان اینکه انتظار داریم موضوعات مورد توافق زودتر عملیاتی شوند اظهار داشت: دو طرف درباره مبارزه با تروریسم و افراطی گری در خاورمیانه و غرب آفریقا و همچنین ضرورت خروج از بحران در سوریه و یمن گفت و گوهای مثبتی داشتند.
معاون وزیر امور خارجه همچنین درباره آخرین وضعیت خبرنگار ایرانی مجروح شده در سوریه اظهار داشت: از ابتدای اتفاقی که برای ایشان افتاد وزیر امور خارجه با شیبانی سفیر کشورمان در سوریه صحبت کرد و قرار شد اقدامات لازم انجام شود و در صورت لزوم تیم پزشکی نیز به سوریه اعزام شود.
وی با بیان اینکه همه امکانات مورد نیاز برای درمان این خبرنگار فراهم شده است گفت: شرایط وی رو به بهبود است و منتظر نظر پزشکان برای انتقال او به تهران هستیم.
همچنین معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی با اشاره به دستاوردهای سفر دو روزه خود به ایران اظهار داشت: معاون رییس جمهور آفریقای جنوبی در آینده ای نزدیک به تهران سفر می کنند.
به گفته وی، این سفر بین 18 تا 23 آبان ماه خواهد بود.

4949

کد N939697