دیدار عراقچی با رئیس کمیته اجرایی کمیساریای عالی پناهندگان

معاون حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان امروز عصر با رئیس کمیته اجرایی کمیساریای عالی پناهندگان دیدار کرد.

به گزارش خبرآنلاین پدرو کمیساریو رئیس کمیته اجرایی کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد كه بمنظور آشنایی با عملیات مربوط به پناهندگان افغان در جمهوری اسلامی ایران و تبادل نظر با مقامات کشورمان قبل از نشست مقامات عالیرتبه کمیساریا در خصوص «وضعیت پناهندگان افغان» به ايران سفر كرده است، با دکتر عباس عراقچی معاون حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه ديدار و گفتگو نمود.

دکتر عراقچي در اين ديدار ضمن اشاره به میزبانی جمهوری اسلامی ایران از پناهندگان کشورهای منطقه بویژه پناهندگان افغانی در بیش از سه دهه گذشته، اظهار داشت: ما در شرایطی كه با مشكلات ناشي از جنگ تحمیلی صدام علیه ایران و تحریم هاي ناعادلانه مواجه بوديم از جمعيت چند ميليوني پناهندگان در كشورمان ميزباني نموديم.

معاون حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه افزود :سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در حوزه پناهندگان مبتنی بر بازگشت داوطلبانه آنها به وطنشان بوده و معتقدیم پناهندگان افغانی با تجربه و تخصصي كه در كشور ما كسب كرده اند، می توانند نیروهای کار آمدی براي بازسازی كشورشان باشند. تنها راه موفقیت افغانستان، بازسازی این کشور است و با توسعه افغانستان بستر فعاليت گروه های تروریستی نظیر طالبان، القاعده و داعش نيز از بين مي رود. مسئولیت ما و همه دنیا این است که شرایط بازگشت پناهندگان به کشورشان را فراهم نماییم تا آنها در بازسازی وطن خود ایفاء نقش نمايند.

دکتر عراقچی در ادامه اظهار داشت در این وضعیت، تصمیم به برگزاری نشست مقامات عالیرتبه کشورها توسط کمیساریا که در مهرماه 1394 در ژنو برگزار خواهد شد، یک تصمیم صحیح در زمانی مناسب است و ما آمادگی خود را برای حضور در این نشست و همکاری در راستای برگزاری موفق آن، اعلام می کنیم.

در این دیدار رئیس کمیته اجرایی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با اشاره به میزبانی سخاوتمندانه جمهوری اسلامی ایران از انبوه پناهندگان افغانی طی بیش از 30 سال گذشته علیرغم مشکلات موجود، اظهار داشت :اقدامات ايران در كمك و حمايت از پناهندگان افغان يك نمونه مثال زدني و درخشان براي جامعه بين الملل محسوب مي شود. وي اضافه كرد کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان نشست مقامات عالیرتبه سال جاری کمیساریا را که قرار است در زمان برگزاری شصت و ششمین اجلاس سالانه کمیته اجرایی کمیساریا در مهر ماه 1394 در ژنو برگزار گردد، به موضوع «وضعیت پناهندگان افغان» اختصاص داده است.

آقای پدرو کمیساریو افزود: اختصاص این نشست به وضعیت پناهندگان افغان در راستای جلب توجه مجدد جامعه بین المللی به وضعیت پناهندگان افغان و یافتن راه حل های پایدار برای آنها با هدف بازگشت پناهندگان به موطن خود وجذب آنها در جامعه افغانستان صورت می گیرد. از دیگر سو، نشست مزبور فرصتی را برای جامعه بین الملل فراهم می نماید تا با کمک ها و خدماتی که کشورهای میزبان بویژه جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان افغانی طی سالیان متمادی ارائه نموده است، آشنا گردند. رئیس کمیته اجرایی کمیساریا همچنین خواستار مشارکت فعال جمهوری اسلامی ایران در نشست مقامات عالیرتبه در راستای پیشبرد اهداف نشست گردید.

4949

کد N939696