اعلام حمایت سی یکمین سناتور دموکرات از برجام

برجام

با اعلام حمایت سی یکمین سناتور دموکرات از توافق هسته‌ای، اوباما برای جلوگیری از لغو وتوی خود از سوی جمهوری‌خواهان که به تصویب برجام منجر خواهد شد تنها به رای سه سناتور دموکرات دیگر نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز یک‌شنبه، جف مرکلی، سناتور دموکرات ایالت اورگان آمریکا با اعلام حمایت خود از توافق هسته‌ای باز هم امیدها را برای تصویب توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا افزایش داد.

مرکلی در توضیح حمایت خود از برجام یا متهم کردن ایران به تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای گفت:‌ با این که فکر می‌کنم توافق هسته‌ای برجام نقص‌هایی دارد اما معتقدم که این توافق بهترین استراتژی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

به گزارش ایسنا، با توجه به این که اکثریت مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در اختیار جمهوری‌خواهان است، احتمال لایحه رد توافق هسته‌ای در روز 17 سپتامبر در کنگره وجود دارد، اما اوباما تاکید کرده است که در صورت رد توافق با استفاده از حق قانونی خود آن را وتو می‌کند.

در آن صورت جمهوری خواهان برای لغو وتوی اوباما به حمایت دو سوم کنگره نیاز خواهند داشت.

از 100 عضو مجلس سنای آمریکا، 54 عضو جمهوری‌خواه و 46 عضو دموکرات هستند. اوباما برای جلوگیری از لغو وتوی خود به حمایت 34 سناتور دموکرات نیاز دارد که تا کنون 31 دموکرات حمایت خود را از توافق هسته‌ای دولت اوباما با ایران اعلام کرده‌اند و اوباما تنها به حمایت 3 سناتور دموکرات دیگر نیاز دارد.

مرکلی تصریح کرد: به دلیل وجود برخی از کاستی‌ها در این توافق بسیاری معتقدند که آمریکا به جای اجرای برجام آن را کنار بگذارد و شرکایش را نیز به انجام همین اقدام متقاعد کند.

او ادامه داد: اما شانس موفقیت چنین اقدامی بسیار ناچیز است. همه شرکای ما معتقدند که توافق کنونی در دستیابی به هدف اصلی خود یعنی جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای موثر خواهد بود. این کشورها قصد دارند با احترام به توافق آن را اجرا کنند تا زمانی که ایران نیز به این توافق پایبند بماند و بدون آمریکا نیز این راه را ادامه خواهند داد.

به گزارش ایسنا، سناتورهای موافق توافق هسته‌ای در حالی برای اقناع افکار عمومی کشور خود از نقش برجام در جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای سخن می‌گویند که گزارش‌های آژانس به‌عنوان دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده است.

انتهای پیام

کد N939668