زنان عربستانی نخستین بار کاندیداتوری در انتخابات را تجربه می‌کنند

برای نخستین بار در تاریخ عربستان، زنان این کشور به عنوان کاندیدای انتخابات ثبت نام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، زنان عربستان از امروز(یکشنبه) برای نخستین بار به عنوان کاندیدای رقابت در انتخابات شهرداری‌ها ثبت نام کردند.

اوایل ماه جاری میلادی زنان عربستان برای نخستین بار در تاریخ این کشور شروع به ثبت نام به عنوان رای‌دهنده برای این انتخابات در مراکزی که همه پرسنل آن زن بودند کردند.

ملک عبدالله، پادشاه سابق عربستان در سال 2011 به زنان این کشور حق رای دادن و کاندیداتوری در انتخابات محلی سال جاری در این کشور را داد. این برای نخستین بار در تاریخ عربستان است که زنان این کشور حق رای دادن و کاندیداتوری در انتخابات را پیدا می کنند.

روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات، اوایل ماه جاری میلادی گزارش داد، حدود 200 زن عربستانی تمایل خود برای کاندیداتوری در انتخابات محلی 12 دسامبر این کشور را ابراز کرده اند.

فرآیند ثبت کاندیداهای انتخابات شهرداری‌های عبرستان قرار است تا 17 سپتامبر طول بکشد و فرآیند ثبت نام رای دهندگان نیز تا 14 سپتامبر طول می کشد.

از مجموع 1263 پایگاه رای گیری در نظر گرفته شده برای این انتخابات 424 پایگاه مختص به رای‌دهندگان زن است.

امل محمد، زن 35 ساله‌ای که در شهر جده به عنوان رای‌دهنده ثبت‌نام کرد گفت: من بسیار از این که می توانم در این تجربه جدید شرکت کنم هیجان‌زده هستم.

ملک عبدالله که ماه ژانویه سال جاری میلادی درگذشت، در سال 2005 هنگامی که ولیعهد بود انتخابات شهرداری‌ها را در عربستان پایه‌گذاری کرد.

در انتخابات امسال، دو سوم از اعضای شوراهای شهر ها با رای انتخاب شده و بقیه آنها نیز توسط مقام‌ها تعیین خواهند شد.

انتهای پیام

کد N939667