عفو هزاران زندانی در چین به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم

رئیس جمهور چین حکم عفو گروهی از زندانیان در این کشور را به مناسبت هفتادمین سالگرد تسلیم ژاپن و پایان جنگ جهانی دوم که موجب آزاد شدن هزاران زندانی از جمله کهنه‌کاران جنگ و زندانیان کم سن و سال می‌شود، امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، امضای این حکم در روز شنبه و همزمان با تصویب آن در پارلمان چین انجام شد.

خبرگزاری شینهوا گزارش داد: براساس این حکم چند هزار زندانی تا پایان سال جاری میلادی آزاد خواهند شد اما تا زمانی که دادگاه‌های استانی بررسی مجازات‌ها را به پایان برسانند تعداد دقیق آنها مشخص نخواهد شد.

از جمله کسانی که مشمول این عفو قرار گرفته‌اند، کهنه‌کاران جنگ جهانی دوم، جنگ داخلی چین که با پیروزی کمونیست‌ها در سال 1949 پایان یافت و همچنین جنگ‌های بعد از آن نظیر جنگ کره در سال‌های 1950 - 1953 هستند.

همچنین زندانیان بالای 75 سال و زندانیان زیر 18 سالی که به سه سال زندان یا کمتر از آن محکوم شده‌اند نیز مشمول این عفو هستند و این فرمان شامل زندانیان بسیار مریض یا زندانیانی که نمی‌توانند از خود مراقبت کنند نیز می‌شود.

این عفو همچنین مجرمان چند بار محکوم شده و همچنین کسانی که مرتکب جرایم جدی نظیر اختلاس، ارتشاء، تروریسم، جرایم سازمان یافته، قتل، تجاوز و جرایم مواد مخدر می‌شوند را در برنمی‌گیرد.

این هشتمین فرمان عفو در دوران حکومت حزب کمونیست در چین از سال 1949 تا کنون است.

انتهای پیام

کد N939649