دنور پست: کنگره آمریکا باید از توافق هسته‌ای حمایت کند

مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي,برجام

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی با پرداختن به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 نوشت که این توافق بهتر از هر گزینه جایگزین دیگری است که مخالفان آن توانسته‌اند مطرح کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه دنور پست در ادامه این گزارش با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافقی که اواسط ماه ژوییه میان ایران و گروه 1+5 حاصل شد، نوشت: بزرگ‌ترین ضعف این توافق این است که تنها پس از 10 تا 15 سال پایان می‌یابد اما حتی پس از این زمان نیز ایران به طور رسمی به تعهد منع دستیابی به سلاح هسته‌ای پایبند خواهد ماند و اگر بخواهد آن را زیرپا بگذارد جامعه بین‌المللی به‌راحتی با این چالش مواجه خواهد شد.

مخالفان توافق هسته‌ای هم‌چنین می‌گویند که برجام موجب برچیده شدن کامل برنامه هسته‌ای ایران نمی‌شود. این انتظار تا حدی به دلیل این اشتباه دولت باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا و دیگر مقامات این کشور است که ابتدا احتمال دستیابی به چنین نتیجه‌ای را مطرح کرده بودند. اما حقیقت این است که ایرانی‌ها هیچ‌گاه چنین چیزی را نمی‌پذیرفتند و حتی تندروهای این کشور از توافقی که اکنون به دست آمده هم انتقاد می‌کنند.

دنور پست در ادامه به دستیابی ایران به ده‌ها میلیارد دلار از سرمایه بلوکه شده‌اش در خارج از کشور در نتیجه توافق هسته‌ای اشاره کرد و نوشت: ایران نه تنها به این سرمایه مسدود شده خود دسترسی خواهد داشت بلکه قادرخواهد بود نفت بیش‌تری بفروشد که به‌طور قطع به اقتصاد آسیب دیده این کشور کمک زیادی خواهد کرد.

برنت اسکوکرافت، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5‌ گفت که تمرکز این توافق روی مسأله هسته‌ای تهران قرار دارد و قرار نیست رفتار ایران را تغییر دهد.

به نوشته دنور پست، شاید بزرگ‌ترین مانع برای کسانی که با توافق هسته‌ای مخالفت می‌کنند این است که یک گزینه بهتر با یک شانس واقعی ارائه دهند. حتی اگر آن‌ها بخواهند بخش‌هایی از توافق را که مورد پسندشان نیست دوباره به مذاکره بگذارند و به دیگر هم‌پیمانان یعنی انگلیس، فرانسه،‌ روسیه، چین و آلمان نیاز دارند و علاوه بر این آن‌ها باید در صورت نپذیرفتن این موضوع از سوی ایران مایل به اعمال تحریم‌های بیش‌تر باشند.

هر چند استراتژی اعمال تحریم علیه ایران برای تحت فشار قراردادن این کشور در ابتدا کار ساز بود اما به نظر نمی‌آید که این کشورها دیگر تمایلی برای آغاز این پروسه داشته باشند. اگر آمریکا از توافق کنار بکشد این اتحاد بین‌المللی و رژیم تحریم‌ها فرو خواهد ریخت و آمریکا به تنهایی باید یک استراتژی دیگر تعیین کند.

اگرچه بهتر این بود که دولت اوباما و دیگر مذاکره‌کنندگان برای دستیابی به یک چارچوب زمانی طولانی‌تر فشار می‌آورند اما توافق کنونی بهترین گزینه ممکن و بهترین توافقی است که به دست آمده است بنابراین کنگره باید از آن حمایت کند.

انتهای پیام

کد N939648