رهبر:گاهی مسائلی هست که چهار مرکز راجع به آن نظر نداده اند ولی از طرق دیگربه شورای نگهبان رسیده است

محمد تقی رهبر,شورای نگهبان

یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی می گوید: در حسن نظر مسئولین دلسوز کشور تردیدی وجود ندارد اما آن ها باید در بیان برخی اظهارات توجه بیشتری کنند.

حجت الاسلام تقی رهبر در گفتگو با خبرآنلاین در خصوص اظهارات برخی مسئولان درباره وظیفه نظارتی شورای نگهبان اظهار کرد: شیوه نظارتی که تاکنون به جز مجلس اول به عنوان روش و سنت جاری در کشور وجود داشته، این بوده است که پس از اظهار نظر چهار مرکز، شورای نگهبان با جمع بندی این نظرات، نظر خود را اعلام کرده است.

وی افزود: گاهی مسائلی وجود دارد که حتی ممکن است آن چهار مرکز راجع به آن نظر نداده و از طرق دیگری از جمله مراجع مردمی اطلاعاتی به شورای نگهبان که انسان های متدین، دانشمند و مسئول هستند رسیده باشد.

رئیس سابق فراکسیون روحانیون مجلس ادامه داد: حتی ممکن است که این اطلاعات در جایی ثبت و ضبط نشده باشد، بنابراین شورای نگهبان هم گزارش های چهار مرکز را می بیند و هم اگر از طرق دیگری مثلا درباره سوابق اشخاص در فراز و فرودهای سیاسی اطلاعاتی دارد و نکاتی برای آن روشن است، درباره آن نظر می دهد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس هشتم تصریح کرد: معنای نظارت استصوابی نیز همین است که شورای نگهبان حق این را داشته باشد که با جمع بندی نظرات آن چهار مرکز، نظر نهایی خود را بدهد.

رهبر تاکید کرد: اگر ما نظارت استصوابی شورای نگهبان در قانون اساسی را پذیرفته ایم دیگر نباید در این موارد چون و چرایی داشته باشیم.

این نماینده ادوار در مجلس خاطرنشان کرد: پاره ای اظهارات در این اواخر بود که از سوی برخی مقامات به جایگاه شورای نگهبان کم لطفی و بی توجهی شد در حالی که نباید جایگاه این شورا را تضعیف کنیم چراکه تضعیف هر یک از استوانه های نظام همان چیزی است که دشمن می خواهد.

رهبر تصریح کرد: ما در حسن نظر مسئولین تردیدی نداریم اما متاسفانه پاره ای از اظهارات چالش برانگیز است و نیاز هم نیست که در سطح افکار عمومی مطرح شود.

وی افزود: باید اجازه دهیم همین روندی که تاکنون در شورای نگهبان وجود داشته و به خوبی پاسخ گوی نیازها بوده است، ادامه پیدا کند و نمی شود یک شبه حکم به بودن یا نبودن نهادهای نظام داد و باید سیستم جامعی که در نظام وجود دارد رعایت شود. چراکه دوستان هم غرضی ندارند اما باید توجه بیشتری داشته باشند.

29220

 

کد N939569