مصر سفیر انگلیس را احضار کرد

تسنیم نوشت: مصر در اعتراض به اظهارات سفیر انگلیس درباره حکم خبرنگاران در این کشور، وی را احضار کرد.

به گزارش گروه روزنامه رأی الیوم، مصر در اعتراض به اظهارات سفیر انگلیس درباره حکم خبرنگاران در این کشور، وی را احضار کرد.

دادگاه مصر روز گذشته طی حکمی محمد فهمی دارای تابعیت کانادا، باهر محمد و پیتر گریست تبعه استرالیا که هر سه خبرنگار شبکه الجزیره هستند، به 3 سال حبس محکوم کرد.

این سه خبرنگار در دسامبر 2013 بازداشت شده و به انتشار اطلاعات کذب به منظور حمایت از جماعت اخوان المسلمین رئیس جمهور عزل شده مصر متهم هستند.

در ژوئن 2014 دادگاه طی حکم اولیه محمد فهمی و پیتر گریست را به 7 سال حبس و باهر محمد را به 10 سال حبس محکوم کرد اما در ژانویه گذشته دادگاه استیناف این حکم را به دلیل عدم وجود ادله کافی درباره اتهامات، لغو و خواستار محاکمه مجدد روزنامه نگاران شد.

این در حالی است که پیتر گریست تبعه استرالیا به موجب قانون در فوریه گذشته به کشور خود بازگردانده شد و در حال حاضر به صورت غیابی محاکمه می‌شود.

سازمان عفو بین الملل حکم صادره علیه خبرنگاران شبکه الجزیره انگلیسی را رد و تاکید کرد که هیچ گونه ادله ای درباره ارتکاب جرم این خبرنگاران وجود ندارد.

این سازمان خبرنگاران الجزیره را «زندانیان وجدان» توصیف کرد و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آنها شد.

دولت آمریکا نیز نگرانی عمیق خود از صدور حکم حبس 3 ساله علیه خبرنگاران الجزیره را اعلام کرد.

«جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی شدید از صدور حکم علیه این خبرنگاران گفت: از دولت مصر می‌خواهیم که اقدامات ممکن برای اصلاح این حکم به منظور تضمین آزادی بیان جهت برقراری ثبات و توسعه را اتخاذ نماید.

52261

کد N939404