اعتراضات در پایتخت مالزی به روز دوم کشیده شد

هزاران مالزیایی معترض که در پی حمایت ماهاتیر محمد از تظاهرات‌شان انرژی مضاعفی برای ادامه اعتراضات پیدا کرده بودند، برای دومین روز متوالی، امروز (یکشنبه) نیز در خیابان‌های پایتخت این کشور تجمع کردند تا خواهان استعفای نخست وزیر کشورشان شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در حالی که خیابان‌های شهر کوالالامپور پایتخت مالزی روز شنبه شاهد تظاهرات هزاران معترض به رسوایی مالی چندین میلیون دلاری دولت نجیب رزاق، نخست وزیر این کشور بود، صدها تن از این معترضان شنبه شب را در خیابان‌های این شهر خوابیدند.

بحران سیاسی مالزی پس از آن رقم خورد که گزارش شد پول اسرارآمیزی به ارزش 600 میلیون دلار به حسابی به نام نجیب رزاق منتقل شده است.

نجیب رزاق که هر گونه خطاکاری خود را رد کرده در مقابل این توفان اعتراضات ایستاده و تحلیلگران می‌گویند، بعید است که این اعتراضات از پشتیبانی مردمی چندانی برخوردار شود زیرا این جنبش اعتراضی رهبری قدرتمند ندارد.

تدابیر امنیتی در پایتخت مالزی همچنان شدید است و نیروهای ضد شورش همچنان به حالت آماده باش در خیابان‌ها مستقر هستند.

نخستین روز این اعتراضات روز شنبه بدون گزارش شدن هیچ خشونتی سپری شد اما روز یکشنبه این تجمع پس از برگزاری ورزش گروهی، تجمع در کلیسای جامع شهر و مراسم دعا انرژی دوچندانی پیدا کرد.

مقام‌های شهر کوالالامپور درخواست سازمان حامی دموکراسی "برسیح" را برای مجوز برگزاری تظاهرات رد کردند و این موضوع نگرانی از بابت تکرار اعتراضات سال 2012 را که در جریان آن پلیس مالزی از ماشین آب پاش و گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرد افزایش داده است.

دولت مالزی سایت سازمان برسیح را فیلتر کرده و پوشیدن لباس‌های زرد رنگ این گروه را ممنوع کرده است هر چند که در بین معترضان تعداد زیادی از افراد زرد پوش دیده شد.

معترضان مخالف دولت مالزی که روز شنبه در پی حضور ناگهانی ماهاتیر محمد، رهبر پرسابقه مالزی در جمع آنها به هیجان آمدند، در روز شنبه جمعیت‌شان به ده‌ها هزار تن افزایش پیدا کرد.

گروه برسیح اعلام کرده، حمایت علنی ماهاتیر محمد از اعتراضات‌شان می‌تواند باعث افزایش حمایت از اعتراضات شود.

انتهای پیام

کد N939333